Recenzia: Bellman and Black

Pre Čarovnú poličku napísala Adél Koribaničová

Ak vás lákajú príbehy z viktoriánskeho Anglicka, Bellman and Black je vhodná voľba. Napriek fantasy prvkom toto dielo čitateľa chytí za srdce. Nečakajte zamilovaný príbeh, práve naopak, musíte sa prelúskať ťažkými životnými udalosťami, ktoré postretli mnoho postáv, a potom sa dostanete k tomu mysterióznemu.

Mnohí tvrdia, že kniha patrí do rúk mládeži. Ja už som dospelá, a moja knižnica je zostavená zo samých temných diel, detektívok a hororov,  preto si dovolím nesúhlasiť s tým. Knihu som prečítala na jeden nádych. Aj napriek tomu, že je Bellman and Black ľahšie čítanie, detailne sa zoznámite s obchodom a celým procesom výroby a farbenia látok, narazíte aj na typickú rodinnú zápletku, kde prestíž je dôležitejšia ako láska.
Nazriete do príbytkov bohatých aj chudobných vrstiev, možno ostanete vďačnejší za naše dnešné zdravotníctvo. Pokiaľ ide o hlavnú postavu, stretnete sa s ním už ako s desaťročným chlapcom. Časom sa z Williama stáva worko-alko-holik, ktorého život najprv nádherne odmieňa, no vzápätí ho nepekne skúša. Od toho sa odvíjajú jeho občas nepochopiteľné myšlienky a kroky. Mysteriózne havrany by som si ako autorka odpustila. Koniec nijak výnimočne neprekvapí, ale keď toto dielko dočítate, poviete si, že bolo tak zvláštne a smutné, až bolo dobré.

Ak máte chuť prečítať si niečo tajomné, siahnite práve po tejto knihe.