Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Prečo som sa zaľúbila do kníh z druhej ruky

Pre Čarovnú poličku napísala Simona Bagová

Vždy, keď mám možnosť si prehliadnuť virtuálny svet predaja, prezerám si knižné burzy. Teším sa totiž z každej jednej staronovej knižky, ktorá zdobí moju knihomoľskú poličku a budem rada, ak túto radosť so mnou budete zdieľať aj vy.
Dôvodov na radosť sú v každom dni nepochybne desiatky, no tá knižná je pre mňa zakaždým špeciálna. Predstavuje napätie z nového dobrodružstva, ktoré čaká na stránkach kníh. Spája sa s láskou, drámou, novým, nepoznaným, emočným. Ak sa k tomu pridá aj ekologický rozmer, nemožno sa čudovať, že som sa skutočne zaľúbila do voňavých kníh z papiera a písmen, ktoré kupujem z druhej ruky (a možno aj tretej).

V hlavnej roli planéta Zem
Celý môj súkromný minivesmír o mne vie, že mojimi dvoma vášňami sú knihy a príroda. Preto sa niet čomu čudovať, že som nadšená pre akúkoľvek formu spojenia týchto dvoch dôležitých aspektov. Za azda najlepšiu vec na knižkách z druhej ruky považujem, že šetria dôležité a mnoho ráz neobnoviteľné prírodné zdroje. Vďaka možnosti zdieľania knižných vydaní v podstate po celom svete sa dostáva do popredia ekologický faktor čítania. Príbehy sa dostávajú k čoraz viac čitateľom bez toho, aby pre ne musel byť vyrúbaný čo i len jeden ďalší strom (stále vravím o papierových knihách nepochybujúc o tom, že čítačky sú ekologickejšie). Zatiaľ som síce nenatrafila na štúdiu, ktorá by prinášala informácie o zníženom dopade knižnej produkcie vďaka zdieľaniu kníh z druhej ruky, no ak sa tak raz stane, určite sa o ňu s vami podelím. J

Poklady skryté v starých poličkách
Ďalším (a určite nemenej dôležitým) dôvodom, pre ktorý sa zo mňa stala vášnivá zberateľka starších vydaní je ich ojedinelosť. Na pultoch v bežných kníhkupectvách býva často vypredané. Preto rada zažívam knižné dobrodružstvo ešte pred tým, než samotnú knihu vôbec otvorím. Rozumejte pod tým lov na kúsky, na ktoré padá prach v obývačkách našich starých mám. Na kúsky, ktoré v sebe skrývajú múdrosť sveta a minulých generácií, no v kníhkupectvách ich, žiaľ, nenájdeme.

Mnohé z kníh, ktoré sa ku mne dostali, si už predtým žili vlastným životom. Možno ju predal niekto, kto netušil, akú mala knižka v skutočnosti hodnotu. Neraz ma očaril zahnutý rožtek, podčiarknutá myšlienka či vyblednuté venovanie na prednej stránke. Zjednodušene povedané, knihy z druhej ruky v sebe nesú viac ako len jeden príbeh, ktorý možno počas čítania objaviť, a preto sa stávajú ešte o čosi lákavejšími a zaujímavejšími.

Dokonalé riešenie pre študentov
Priznám sa, že jedným z dôvod, pre ktoré som najmä zo začiatku siahala po čítaných knihách, bola ich cena. Hodnota raz či dvakrát čítanej knihy rapídne neklesá a jej obsah na hodnote nestráca nikdy.

Mojou prvou knižkou, ktorú som si cez knižnú burzu kúpila a prišla mi domov zabalená v recyklovanom baliacom papieri, boli Vtáky v tŕní. Strany v knižke nedržali všetky na svojom mieste a časť z nej bola obliata kávou, no písmenka zostali ostré a obsah nezmenený. Svižný, príjemný a tak bolestivo popisujúci skutočnosť, že som knihu okamžite zaradila na čestné miesto.

Aby som ale neodbočila od témy, táto kniha má aj s poštou vyšla 1,95 €. Hrdo sa na mňa pozerá z mojej poličky a pyšne hlási, že napriek svojej nízkej cene rozhodne nepatrí k lacnej literatúre. A presne to v krátkosti zhŕňa celú pointu nakupovania kníh z druhej ruky.

Toto ekologické a ekonomické riešenie v jednom spoločnom balení mi aj ako študentke umožňuje zásobiť svoju domácu knižnicu kvalitnými domácimi i svetovými dielami za neveľké sumy. Dovoľuje mi chrániť našu planétu, zdroje, posunúť nechcené knihy ďalej, podporiť myšlienky pomoci a minimalizmu v živote. A preto som sa zaľúbila do čítaných kníh z druhej ruky. A vy ste ako na tom?