Pár slov o autorovi Michael Connelly

Pre Čarovnú poličku napísal Peter Balko z kníhkupectva Auraknihy.sk

Michael Connelly je čitateľom známy predovšetkým ako autor amerických krimi príbehov, v ktorých kľúčovou postavou je detektív Harry Bosch. Harry dostal meno podľa holandského maliara Hieronymus Bosch. Na svojom konte má viac ako 30 kníh a na motív niektorých z nich boli natočené aj filmy:

The Blood Work  na motív knihy Krvná pomsta - hlavnú rolu detektíva Terryho McCaleba v ňom stvárnil Clint Eastwood.

4

The Lincol Lawyer na motív knihy Advokát zo zadného sedadla. V súčasnosti môže byť televíznym divákom známy aj vďaka seriálu Bosch, ktorý má už na konte 5 sérií a šiesta by mala byť v roku 2020.
Mňa osobne tento seriál až tak nenadchol, nakoľko som bol celkom sklamaný z hereckého obsadenia - nezhodovalo sa s mojimi predstavami jednotlivých postáv. Ale ešte by som tomuto seriálu chcel dať šancu, lebo som nedokončil ani prvú sériu a celkom ma zaujíma, aké prípady v ňom budú ďalej rozoberané a či ich budem vedieť porovnať s niektorými z autorových kníh.

Michael Connelly a jeho knižky:

Ako prvú knihu napísal Michael Connelly Temnú ozvenu. V tejto knihe sa zoznámime s Harry Boschom, detektívom z oddelenia vrážd, ktorý v najnovšom prípade musí vyriešiť vraždu mŕtvoly nájdenej v tunely. Ako sa neskôr ukázalo, jedná sa o jeho bývalého spolubojovníka z čias vojny vo Vietname, kde Harry slúžil.

Mne sa ako prvá dostala do rúk kniha Krvná pomsta a mohlo to byť niekedy v roku 2007. Práve vďaka tejto knihe som sa zoznámil s autorom a jeho tvorbou. A pritom to bola skôr náhoda ako úmysel.

Bolo predvianočné obdobie a jeden z mojich súrodencov sa vracal zo zahraničia na sviatky domov. Boli sme teda čakať na príchod a čas sme si skrátili v jednom z miestnych hypermarketov, kde sa už vtedy dali zakúpiť aj knihy. Knihu kúpil vlastne môj otec a dozvedel som sa to až na Vianoce, keď ju jeden z nás dostal pod stromček.

Knihu sme si vtedy striedali - aj keď to nebol jediný darček a dokonca aj kníh sme dostali viac. Ale proste o túto bol asi najväčší záujem a ja osobne som jej venoval každú voľnú chvíľu, až pokým sa Terry McCaleb nedopátral pravde. V tejto knihe je teda hlavný hrdina Terry McCaleb, ktorý slúžil v FBI, ale pri poslednom prípade dostal srdcovú príhodu. Zohnali darcu a srdce mu vymenili.

Jeho pokojný život sa zmení, keď ho o pomoc príde požiadať neznáma žena, aby vyšetril vraždu jej sestry. Terry sa však do toho pustiť nechce, keďže len nedávno mu vymenili srdce, ale keď mu žena vysvetlí, že darcom bola práve jej sestra, pustí sa do pátrania.

Ako som spomínal, kniha ma dostala a keď som ju prečítal, musel som mať od autora ďalšie. Na obálke knihy boli zobrazené ďalšie, ktoré dovtedy boli vo vydavateľstve v slovenskom jazyku vydané. Tak som si podľa jednotlivých anotácii vybral tú, ktorá ma zaujala najviac a myslím, že to bola kniha Básnik smrti. A aj to bola rana do čierneho, lebo aj túto knihu som prečítal - ako sa zvykne hovoriť "na jeden nádych".

2

A takto som postupne začal do zbierky dopĺňať ďalšie dostupné knihy od autora. Keďže v tej dobe som ešte nemal zamestnanie a stály príjem, nešlo to tak rýchlo, ako by som chcel, ale o to väčšia bola radosť z každej knihy, ktorú sa mi podarilo zohnať.

Pri čítaní jednej z kníh som natrafil na časť, v ktorej autor v rámci príbehu opisoval práve Krvnú pomstu a že na motív tejto knihy bol aj natočený film. Síce som to spomenul už na začiatku tohto článku, ale v dobe keď som knihu čítal, som nemal ani najmenšie tušenie, že takýto film je a dozvedel som sa to možno až tak po roku. Nehovoriac o tom, že to bol stále rok 2007/2008 a síce už bol internet - bola to ešte doba pokecu a ICQ, Facebook sa ešte len pomaly rodil, ani online filmy alebo ich sťahovanie ešte neboli také bežné. Takže síce som vedel, že film existuje, ale trvalo ešte nejaký ten rok/dva, kým sa mi ho aj reálne podarilo zhliadnuť.

Som rád, že najskôr som si teda prečítal knihu - lebo aj tu platilo pravidlo, že kniha je neporovnateľne lepšia ako film, ale aj film bol zaujímavý a potešil ma.

Takto som si postupne kompletizoval zbierku kníh od autora a keď sa mi podarilo kúpiť všetky bežne dostupné, natrafil som na problém - jeho staršie knihy už boli beznádejne vypredané a nedali sa nikde zohnať. Tento problém má žiaľ aj aktuálne začínajúci čitateľ. Prípadne aj dlhodobejší fanúšik, ktorého autorova tvorba nadchla a snaží sa ju skompletizovať. Niektoré z jeho kníh sú už roky vypredané, ale ako som spomenul, snáď sa vydavateľstvu postupne podarí vydať aj tieto dlhovypredané knižky.

Mne osobne skompletizovanie zbierky trvalo 10 rokov - a zbierka samozrejme stále nie je úplne kompletná, nakoľko autor našťastie ešte stále žije a aktívne píše a môžeme sa tak tešiť minimálne jednej jeho knihe ročne.

Zoznamujete sa s tvorbou Michaela Connellyho? Pár rád pre vás :)

Ak by som mal poradiť čitateľovi, ktorý sa práve s tvorbou Michaela Connellyho zoznamuje, odporučil by som mu ísť podľa poradia kníh tak, ako ich autor postupne písal - teda od najstaršej po najnovšiu.

Niežeby knihy na seba nutne dejovo nadväzovali.

Ale takto sa postupne dostávate do obrazu a zoznamujete sa s postavami - lebo hlavne v autorových začiatkoch sa v knihách hlavné postavy často menili. Až možno od 5-6 knihy sa najčastejšie stretávame práve s Harrym.

Pre začínajúceho čitateľa to ale môže byť dnes problém, lebo práve tieto staršie knihy sú dnes už beznádejné vypredané a ostáva nám už len čakať a veriť, že vydavateľstvo Slovart spraví ich nové vydania. A že tak činí, sa môžeme presvedčiť novými vydaniami kníh ako napríklad spomínaná prvotina Temná ozvena, Čierny ľad, Betónová blondína s novými obálkami a v pevnej väzbe. Ale aj experimentom - vydať niektoré z kníh v mäkkej brožovanej väzbe - ako napríklad Básnik smrti, Echo park, Krvná pomsta a iné.

1

Pri niektorých knihách zrejme narazí na problém, že sú už beznádejne vypredané, ale poradil by som obaliť sa silnou dávkou trpezlivosti, lebo určite sa niekde náhodou objaví. Treba však pravidelne sledovať rôzne inzeráty, burzy kníh alebo Čarovnú poličku, kde sa z času na čas inzeráty s knihami od autora Michael Connelly objavujú. A samozrejme dúfať, že vydavateľstvo Slovart postupne opäť jeho zbierku skompletizuje.

Pre úplný prehľad autorovej tvorby ešte pripojím v ďalšom článku aj zoznam doteraz vydaných kníh, ktoré som usporiadal podľa toho, ako ich písal autor vo svojich origináloch od najstaršej, po tú najnovšiu, na ktorú už netrpezlivo čakáme :)

 

(a pokračovanie článku o týždeň :) )