Michael Connelly a jeho prvých 11 kníh

Pre Čarovnú poličku napísal Peter Balko z kníhkupectva Auraknihy.sk

1. Temná ozvena (originálny názov - The Black Echo 1992, slovenské vydania 2009/2019 vydavateľstvo Slovart)
Minulosti sa človek tak ľahko nezbaví. Hlavne tej najtemnejšej. Presvedčiť sa o tom mohol neraz aj detektív Harry Bosch a presvedčí sa o tom aj v príbehu Temná ozvena. Nájde sa mŕtvola a Harry zistí, že ide o svojho spolubojovníka z čias vojny vo Vietname.
2. Čierny ľad (originálny názov - The Black Ice 1993, slovenské vydania 2002/2019 vydavateľstvo Slovart)
Hlavným hrdinom príbehu Čierny ľad je detektív Harry Bosch. Jeho kolega Calexico Moore spácha samovraždu, ale Harrymu sa na nej niečo nepozdáva a rozhodne sa ju prešetriť. Dostane sa na stopu drogy zvanej „čierny ľad". Podľa všetkého bol v tom zapletený aj jeho kolega a to mu dáva dôvod pátrať aj na vlastnú päsť.

connelly-prva-jedenastka-1-11-1
3. Betónová blondína (originálny názov - The Concrete Blonde 1994, slovenské vydanie 2001 vydavateľstvo Slovart)
Detektív Harry Bosch musí opäť pátrať po vrahovi prostitútok, ktorého volajú Bábikár. Síce sa mu ho podarilo pred niekoľkými rokmi zneškodniť a zastrelil ho pri zatýkaní v domnienke, že vrah siaha pod vankúš po zbraň, ale nakoniec vytiahol iba parochňu. Vdova po Bábikárovi žiada odškodné, lebo si myslí, že Harry ho zabil úmyselne. Do toho sa opäť objaví nová básnička, akú zvykol Bábikár posielať a detektívom oznamuje, kde je ukrytá ďalšia obeť - keďže ostala zabetónovaná v základoch budovy, pomenovali ju Betónová blondína.
4. Posledný kojot (originálny názov - The Last Coyote 1995, slovenské vydanie 2008 vydavateľstvo Slovart)
Život Harryho Boscha sa nevyvíja veľmi priaznivo. Opustila ho priateľka, dom, ktorý je poškodený po zemetrasení odsúdili na demoláciu. V práci napadol svojho nadriadeného a musí odovzdať policajný preukaz. Navyše je nútený chodiť na sedenia so psychologičkou. Vo svojej voľnej chvíli sa vráti hlboko do minulosti a začne vyšetrovať vraždu svojej matky. Ocitá sa zoči voči nepriateľovi, ktorý je vplyvný a smrteľne nebezpečný.
5. Básnik smrti (originálny názov - The Poet 1996, slovenské vydania 2001/2015 vydavateľstvo Slovart)

Novinár Jack McEvoy sa špecializuje na smrť a píše o zločinoch. Jeho profesionálny prístup však rozbije šokujúca samovražda brata, ktorý bol detektívom na oddelení vrážd. Rozhodne sa jeho samovraždu prešetriť, lebo v poslednej dobe bolo podobných prípadov samovrážd policajtov viac.
6. Kufrové tango (originálny názov - Trunk Music 1997, slovenské vydania 2011/2015 vydavateľstvo Slovart)
Harry Bosch sa vyberie po stopách peňazí, ktoré ho zavedú až do Las Vegas a opäť stretáva starú lásku. Miešať lásku a prácu sa nie vždy vyplatí, hlavne ak ide o Harryho Boscha. Nové vydanie knihy - Kufrové tango v mäkkej väzbe.
7. Krvná pomsta (originálny názov Blood Work 1998, slovenské vydania 2007/2015 vydavateľstvo Slovart)
Terry McCaleb má choré srdce a nutne potrebuje transplantáciu. Nájde sa darca a srdce mu vymenia. Všetko je v poriadku, až pokým ho nenavštívi mladá žena, ktoré mu oznámi, že srdce patrilo jej sestre, ktorú niekto násilne zavraždil. Poprosí Terryho o pomoc a vyriešenie prípadu. Na motív knihy je natočený aj film Blood Work 2002 v hlavnej role Clint Eastwood
8. Smrť v meste anjelov (originálny názov - Angels Flight 1999, slovenské vydanie 2002 vydavateľstvo Slovart)

Prípad vraždy známeho afroamerického právnika, ktorého mŕtvolu našli v kabínke lanovky v Los Angeles. Právnik svoju prax založil na sporoch s LAPD, takže polícia sa domnieva, že vrahom môže byť niekto z policajného zboru. Prípad je pridelený detektívovi Harry Bosch, ktorý postupne odhalí všetky diely v tejto skladačke a podarí sa mu dostať pravde na koreň.
9. Zradný mesiac (originálny názov - Void Moon 2000, slovenské vydanie 2002 vydavateľstvo Slovart)
Kniha Zradný mesiac je jedna z mála, v ktorých ako hlavný hrdina nevystupuje Bosch, McTalleb, McEvoy alebo Haller. Hrdinkou príbehu je mladá Cassie Black, ktorá si chcela splniť svoj "americký sen" a rýchlo zbohatnúť. Veľmi napínavá a výborná detektívka z pera Michaella Connellyho. Z nášho výberu patrí do TOP 5.
10. Temnejšia než noc (originálny názov - A Darkness More Than Night 2001, slovenské vydanie 2002 vydavateľstvo Slovart)
V knihe Temnejšia než noc sa stretávajú dvaja hrdinovia Connellyho príbehov Terry McCaleb a Harry Bosch. Terry má za úkol vyšetriť surovú vraždu, ktorá bola naaranžovaná podľa obrazu od maliara Hieronymus Bosch. Po tomto maliarovi pomenovala matka aj svojho syna Harryho, ktorý sa teraz stáva hlavným podozrivým z vraždy. Terrymu sa však niečo nezdá a rozhodne sa to prešetriť. Ako nakoniec dopadne spolupráca týchto dvoch charizmatických detektívov?
11. Mesto kostí (originálny názov - City Of Bones 2002, slovenské vydania 2003/2004 vydavateľstvo Slovart)
Náhodný nález ľudskej kosti pri prechádzke privedie detektíva Harryho Boscha na stopu starého nevyriešeného zločinu. Na motív knihy bol natočený aj seriál Bosch, ktorý sa vďaka svojej obľúbenosti dočkal už piatej série.

connelly-prva-jedenastka-1-11-2

Pokračovanie Connellyho kníh o týždeň :)