Marec mesiac knihy

Pre Čarovnú poličku napísala Eliška Holienčiková

Určite to všetci dobre poznáme. Marec, mesiac knihy. Takto nás to učili ešte na základnej škole.
A marec je naozaj mesiacom, ktorý je venovaný knihám. My knihomoli máme síce každý mesiac knižný, ale tí, ktorí počas roka čítajú menej, si to vedia vynahradiť v tomto mesiaci.
A viete, prečo je to práve marec? V roku 1955 bol marec vyhlásený mesiacom knihy na počesť Mateja Hrebendu, ktorý šíril osvetu českej a slovenskej knihy, napriek tomu, že bol slepý. Zbieral knihy, roznášal ich a chcel, aby sa aj chudobnejší a nevzdelanejší naučili čítať a mali prehľad vo verejnom dianí. Nuž a marec preto, lebo Matej sa narodil aj zomrel práve v tomto mesiaci.


A keďže sme knihomoli, a tiež chceme podporiť čítanie, rozhodli sme sa v Čarovnej poličke, že venujeme 1 cent, za každú pridanú knižku v tomto mesiaci. Nevybrali sme zatiaľ organizáciu, a preto radi uvítame tipy, kam poslať peniažky (organizácia musí byť spätá s knižkami). Takže milí poličkári, je to aj na vás! Pridávajte knižky, ktoré ste už prečítali a pošlite ich na Čarovnú poličku.

Čiže keď na Čarovnú poličku v marci pribudne 100 kníh, máme 1 euro. My samozrejme sumu vo výsledku tiež trošku podporíme :-). Ak sa napríklad vyzbiera 85 eur, zaokrúhlime sumu smerom nahor, napríklad 100 a pridáme organizácii aj naše čarovné záložky.

Všetky peniažky za pridané knižky v mesiaci marec na konci mesiaca spočítame a s radosťou venujeme na rozvoj "knihomoľníctva" :-). Preto, pridávajte knižky, ktoré ste už prečítali a pošlite ich na Čarovnú poličku, podporíte tak dobrú vec.


Aktuálny stav


P.s. Peniaze darujeme my, nestŕhame si nič z cien knižiek na Čarovnej poličke. :-)