Krimi príbehy vo svete a na Slovensku, buďte s nami v napätí

Pre Čarovnú poličku napísala Natalia Bosakova

Momentálne sú veľmi populárne krimi príbehy, a to nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Čitateľov baví vydať sa s vyšetrovateľmi po stopách vrahov a odhaľovať zločiny. Podvedome sa nám páčia zamotané príbehy plné napätia. Máme radi, ak má kniha nepredvídateľný, ba priam šokujúci koniec. Romány, kde je všetko namaľované naružovo  nás už príliš nebavia a idú v súčasnosti do úzadia. Sú síce milé a príjemné na čítanie, ale podvedome vyhľadávame vzrušenie a napätie.

 Najlepší svetový pisateľ krimi príbehov je v súčasnosti nórsky talent Jo Nesbo, ktorý napísal množstvo skvelých kriminálnych príbehov s ústrednou postavou Harry Hole, ktorý, samozrejme, príde na kĺb všetkým zločinom. Spisovateľ Jo Nesbo je majstrom slova, napínavých krimi príbehov, ktoré sú plné šokujúcich zvratov a vzrušenia. Jeho knihy sú  bestsellermi a momentálne je nórsky spisovateľ top spisovateľom v oblasti krimi.

Najlepšie  knihy od tohto svetoznámeho spisovateľa sú:

Pancierové srdce – v tomto krimi príbehu musí vyšetrovateľ Harry Hole vyšetriť prípad brutálne zavraždených žien utopených v krvi, ktoré našli v hlavnom meste Nórska. Kto ich zabil a čo sa im stalo? Prečo zomreli?

Červenka – tu nás dej zavedie medzi atentátnikov. Tajná polícia v Nórsku zistí, že niekto chystá atentát na následníka nórskeho trónu. Najlepší vyšetrovateľ Harry Hole sa snaží prísť na to, kto je to a aký je jeho dôvod. Musí prejsť zamotaným labyrintom plnom lží a neprávd, klamstiev a pretvárky, aby prišiel na stopu atentátnikovi.

Žiarlivec a iné príbehy, kde vyšetrovateľ  musí nájsť príčinu toho, kto zabil dvojča jedného muža. Mohlo to byť zo žiarlivosti alebo bratovražda? V tomto príbehu si prečítate aj príbeh  ženy, ktorá chcela spáchať samovraždu kvôli nevernému manželovi. Súvisia spolu jednotlivé príbehy ? Závery kriminálky sú naozaj plné zvratov a napätia. Sľubujeme vám, že ani na okamih knihy od Jo Nesbo nepustíte z rúk.

Detektívnou klasikou je svetoznáma Agatha Christie, ktorej príbehy boli aj sfilmované. Kráľovná krimi vytvorila úžasného a vševediaceho detektíva Hercula Poirot, ktorý odhaľuje všetky ohavné zločiny. Príbehy Agathy Christie sú stálicami na knižnom trhu v oblasti krimi.

V súčasnosti na krimi literárnom slovenskom trhu dominuje rozhodne Dominik Dán so svojimi skvelými zamotanými príbehmi. Dominik Dán je pseudonym slovenského autora, ktorý čerpá z vlastných skúsenosti. Má na konte viac ako desiatky kriminálnych príbehov. Dominik Dán triumfuje so svojimi skvelými dramatickými a napínavými príbehmi na pultoch kníhkupectiev už od deväťdesiatych rokov.

 

Dominik Dán – Červený kapitán

Šikovný detektív Krauz pátra po vrahovi, ktorý zavraždil kostolníka. U kostolníka sa našiel klinec zatlčený do lebky. Kto a prečo zabil kostolníka? Aký mal na to dôvod? Dozviete sa pri čítaní  tohto napínavého príbehu. Dej sa odohráva na začiatku 90 - tych rokov. Príbeh kráľa slovenskej detektívky bol aj sfilmovaný.

Sára - Detektívi Krauz a Jozef Fischer v tomto napínavom príbehu zisťujú,  kto bol vrahom  riaditeľa banky a ako je možné, že ho niekto zabil a nie sú po vražde žiadne stopy ? Ako je možné, že nikto nikoho nevidel a zabezpečovací systém banky zlyhal?

Ďalšie odporúčané tituly zo zbierky Dominika Dána sú : Žiješ iba dvakrát a Krv nie je voda.

Ak by ste chceli skúsiť ďalšieho slovenského spisovateľa, ktorý píše skvelé krimi príbehy, môžeme odporučiť spisovateľa Jozefa Kariku, ktorý  má na konte tiež úctyhodný počet detektívnych príbehov. Spomedzi najlepšie príbehy patrí dielo Na smrť.

Extra tip na záver:

Chcete sa pri čítaní knihy naozaj zapotiť ? Odporúčame ponor do manželského života dvojice, kde manžel systematicky roky týral svoju manželku. Spi sladko od Rachel Abottovej  je úžasný dramatický a veľmi napínavý príbeh, ktorý si získa srdcia nejedného čitateľa. S napätím budete čítať osudy manželov, ktoré sú od začiatku nejasné a spletité. Manžel Robert, manipulátor, vydierač a psychický tyran ničí svoju krásnu a láskavú manželku Olíviu. Po rokoch týrania manželka záhadne zmizne bez  stopy aj s deťmi. Zabil ich manžel alebo sa manželka ukryla pred ním, aby si zachránila svoj život a život detí?  Odhalenie je skutočne šokujúce.