Kniha, ktorá mi zmenila život  Ako ďaleko je do Šanghaja?

Pre Čarovnú poličku napísala Natalia Bosakova

Aj vy sa niekedy zamýšľate nad zmyslom života, kam  všetko smeruje ? A odkiaľ všetko začalo? Hľadáte odpovede na vaše otázky ?

Prečítala som už množstvo kníh, ale iba málo z nich si získalo moje srdce.  Na  väčšinu kníh po prečítaní do týždňa zabudneme, ale na  niektoré nezabudneme ani za celý život.

Ako ďaleko je do Šanghaja v  sebe skrýva naozaj veľmi veľa hodnotných myšlienok. Dielo nemá len nápaditý názov, ale aj mimoriadne kvalitný obsah. Po prečítaní sa budete pozerať na život z celkom iného pohľadu.

Tomáš Tomášových je pseudonymom slovenského mladého chlapca, ktorý zomrel na predávkovanie sa drogami. V knihe opisuje svoj životný príbeh vo forme denníka. Táto kniha mi nielen zmenila život, ale myslím si, že by mohla byť pokojne novodobým povinným čítaním pre tínedžerov na strednej škole.

Kniha zobrazuje mladého tínedžera Tomáša závislého na alkohole a drogách. Iba 20 ročný mladý Tomáš opisuje svoj neľútostný boj s drogami a alkoholom. Tomáš si veľmi dobre uvedomoval, že je chorý a musí sa liečiť zo závislosti. Chcel zmeniť svoj život a byť opäť „ normálny chalan“. Dostať sa však z osídiel závislosti je niekedy nad ľudské sily.  Bol nadpriemerne inteligentný chlapec a veľmi citlivo vnímal život a zmysel bytia. Mnohé jeho myšlienky sa mi vryli do pamäti a aj dnes na ne spomínam.


Táto hodnotná kniha je klenotom slovenskej literatúry a je skvelé, že jeho mamina sa rozhodla vydať Tomášov denník, ako výstrahu pre všetkých tínedžerov, ktorí chcú z „ nudy“ skúsiť drogy a alkohol. Dielo je veľmi aktuálne a poukazuje na to, ako dnešná spoločnosť trpí kvôli závislostiam.

Tento príbeh  je o rodine, boji so svojimi vlastnými démonmi, nachádzaní a strácaní samého seba. Opisuje vzostupy a pády jednoduchého citlivého chlapca.  A určite vám na konci vypadne aj zopár sĺz, pretože dej je veľmi  emotívny a dramatický.

Tomáš bol pre mňa hlboký slovenský filozof, ktorý ale žiaľ prepadol závislosti od drog, a hoci sa podrobil liečbe, nepodarilo sa mu vyhrať.  Fascinovalo ma Tomášove premýšľanie nad životom. V knihe sa autor vyhýba zdĺhavým opisom, ide vždy k jadru veci, opisuje svoj životný príbeh  bez siahodlhých opisov a príkras.  Útla knižočka je naozaj výnimočný kusom. Tak citlivo a empaticky som nevidela napísanú žiadnu knihu. Predstavuje hlboký ponor do duše trpiaceho závislého človeka, ktorý si uvedomuje svoju chorobu, ale nevie ju žiaľ zmeniť a nevie tú točiacu sa  špirálu zastaviť. Kniha je určená pre všetky ročníky od strednej školy.