Ja a Harry Potter

Pre Čarovnú poličku napísala Eliška Holienčiková


“Ne­ľu­tuj mŕt­vych, Harry. Ľu­tuj ži­vých a ob­zvlášť tých, ktorí žijú bez lásky.”

Moja knižná láska je Harry Potter. Včera, dnes a zajtra. Prvú potterovku som čítala, keď som mala asi 12 rokov. Spolužiačka sa z nej učila texty na Hviezdoslavov Kubín a pani učiteľka ju nútila poriadne zmäčkovať ľ a bolo to strašné. Ale nie o tom som chcela… Tak som prišla na to, že taká knižka existuje. A že aj napriek tomu “ľenže Harry sa nedal” si ju chcem prečítať. Lebo vždy v najlepšom jej prednes skončil…Na Vianoce mi mama kúpila číslo Ohnivú čašu, diel číslo 4. Nikdy som nečítala knižky “poporade”, lebo mama si myslela, že ma viac inšpiruje, keď do príbehu vhupnem rovnými nohami. Prečo kupovať jednotku, keď minulý mesiac vyšla štvorka, to je predsa novší diel :-). A musím uznať, že Rowlingová píše tak, aby ste mohli vhupnuť do príbehu kedykoľvek, hoc aj nepripravený.
Nevedela som nič o metlobale, Voldemortovi, Šikmej uličke, ale aj napriek tomu, že som začala čítať od 4 dielu som bola na konci skvele informovaná a túžila som čítať všetky predchádzajúce diely… A tu niekde sa zrodila moja láska k HP. Je to knižka, ktorú môžete čítať tisíckrát a stále bude skvelá. Písaná jazykom, ktorému rozumie menšie dieťa, tínedžerka, ale aj dospelá žena. Raz verím, že ju posuniem babke a ona mi s úžasom zavolá, že Harry je čarodejník.
K celej 7 dielnej sérii som sa vrátila tento rok, v januári. Zimné večery, kedy vonku tuho mrzlo som trávila v tulivaku a pri radiátore hltala príbeh, ktorý ma sprevádzal už toľké roky. A teda, najviac mám rada Väzňa z Azkabanu a moment, kedy Snape skonfiškuje Záškodnícku mapu.


“Pán Námesačník skladá svoje komplimenty profesorovi Snapovi a veľmi ho prosí, aby nestrkal svoj nenormálne veľký nos do cudzích veci…”
“Pán Paroháč súhlasí s pánom Námesačníkom a rad by dodal, že profesor Snape je mrzký darebák.”
“Pán Tichošľap by rad vyjadril svoj úžas nad tým, že sa taký idiot stal profesorom.”


A aby nebolo málo, pozrela som si aj pár filmov- pre mňa knihomoľku nič extra. Uznávam, že na Rokforte by som chcela bývať, ale… to viete, ja by som rada, keby vo filme bolo všetko, všetučko!


Na záver mám pre vás odporúčanie. Ak ste Harryho Pottera nečítali, rozhodne tak urobte. Tieto knižky sú investícia na celý život. Pre teba, vaše deti, priateľov a znovu pre teba po pár rokoch.


Čítaniu zdar,
vaša Elis