Inšpirujte sa silnými knižnými hrdinkami

Pre Čarovnú poličku napísala Natalia Bosakova

Sú silné, nepoddajné a veľmi ambiciózne. Nevzdávajú sa len tak. Na všetky útrapy života sa dívajú s nadhľadom a nikdy sa nepoddajú.  Aj my ostatné chceme byť také, avšak nie každá žena je naozaj silná a nebojácna, ako ony. Sú našimi vzormi a túžime sa s nimi stotožniť. Niekedy je až ťažké uveriť, čo všetko v živote prekonali. Niektoré knihy o silných dievčenských hrdinkách sa navždy zapíšu do našej mysle a čítame ich aj päťkrát.

Denník Anny Frankovej od autorky s rovnakým názvom zosobňuje príbeh židovského dievčaťa, ktoré prežilo krutosti druhej svetovej vojny na vlastnej koži a hoci sa jej dlhšiu dobu podarilo skrývať pred nacistami, nakoniec ju aj tak odvliekli do tábora, kde sa nevyhla smrti.  Jej denník bol publikovaný neskôr. Anna si totiž starostlivo zapisovala celý priebeh vojny.

Mengeleho dievča je unikátna kniha napísaná veľmi jemným rukopisom autorky. Rozpráva dojímavý príbeh o Viole Sternovej, Židovke, ktorá prežila hrôzy Oswienčimu na vlastnej koži. Koncentračný tábor však prežila  a po vojne ju z tábora prepustili. Napísala o svojom živote zaujímavú až šokujúcu knihu, o tom, ako bola pokusným králikom Mengeleho zvrátených sadistických chúťok, ktoré skúšal na ľuďoch. Autorkou knihy je Viola Stern Fischerová.

Neviestky z Osvienčimu Od D. Rettingera je napoly vymyslený, napoly autentický príbeh odohrávajúci sa počas druhej svetovej vojny v koncentračnom tábore.  Aj v  táboroch boli muži, ktorí túžili prežiť pár minút kúpenej lásky a pocítiť teplo ženského tela. Hlavnou hrdinkou je veľmi silná a prefíkaná Eliza, ktorá sa nevzdá a stane sa milenkou nacistov, len aby si zachránila vlastný krk. Fascinujúca kniha o nevestinci, ktorý bol vytvorený v Osvienčime, o živote veľmi silnej ženy ,ktorá sa stála konkubínou nacistov, všetko poslušne zvládala a hľadala svoj prospech. Hrdinka Eliza vyťažila zo situácie maximum a nikdy sa nevzdala. V knihe sú opísané veľmi pikantné scény.

Kniha Abája od Kerstin Wenzler opisuje dramatický príbeh ťažko skúšanej mladej  Nemky žijúcej v arabskom svete, ktorá konvertovala na islam a  vydala sa za Araba.  Výber partnera a manželstvo však  neskôr veľmi  trpko oľutovala. Prežila s ním 20 rokov fyzických atakov, ponižovania aj psychického týrania. No nevzdala sa a nakoniec po 20 rokoch utiekla z arabskej zeme späť do Nemecka. Hoci to na nej zanechalo mnohé duševné aj telesné jazvy nikdy sa nevzdala a pokračovala ďalej v živote spolu so svojimi štyrmi deťmi, ktoré jej boli vždy oporou. Táto kniha opisuje neskutočnú energiu a silu, odhodlanie a nebojácnosť ženy držanej v arabskom pekle, z ktorého unikla.

Anna zo zeleného domu od Lucy Maud Montgomeryovej  je  poučný a emotívny príbeh mladej  nepeknej Anny, ktorý bol aj sfilmovaný. Dievčina je sirota a ešte k tomu aj ryšavá a nepekná. Nakoniec si ju adoptuje starší súrodenecký pár, zoberú ju zo sirotinca a ona sa ocitá v Avonlea. V novom domove musí znášať mnohé príkoria, či už zo strany spolužiakov alebo susedov. V knihe je ukázaná skutočná hodnota priateľstva a lásky. Neskôr sa zamiluje do spolužiaka Gilberta, no rozdelí ich vojna. Ich láska však prekoná aj front, fyzické odlúčenie  aj duševné rany. Kniha opisuje dojímavú húževnatosť a cieľavedomosť Anny, ktorá sa nikdy nevzdala aj napriek tomu, že jej život nebol prechádzka ružovou záhradou.