Afrika - krajina očami desiatich autorov

Pre Čarovnú poličku napísala Adél Koribaničová

Medzinárodný deň Afriky bol ustanovený Organizáciou za zjednotenie Afriky v roku 1963.
Jeho zmysel spočíva v snahe zvýšiť povedomie spoločnosti o globálnych problémoch na tomto kontinente, prispieť k vylepšeniu medziľudských vzťahov a podporiť snahu o ekonomický rozvoj. Pri tejto príležitosti sme pre vás pripravili výber desiatich diel, ktoré sa priamo dotýkajú Afriky. Každý autor prináša iný uhol pohľadu, no všetkých spája jedno – poukazujú na ťažký život Afričanov, ktorý pretrváva v niektorých oblastiach dodnes. V knihách sa stretnete s opismi nádherných exotických miest, nahliadnete do typického života Afričanov, ale aj Európanov.

 

  1. Biela Masajka - Corinne Hofmann

Biografie a životopisy

Švajčiarka Corinne vycestuje so snúbencom na dovolenku do exotickej krajiny. Keňa však nie je to jediné, čo ju uchváti. Zaľúbi sa do masajského bojovníka a jej život naberie nový smer. Onedlho sa zbaví svojho majetku a odíde za svojím milým. Život v tak diametrálne odlišnej krajine však nie je ani zďaleka jednoduchý. Vyhrá láska nad zdravým rozumom?

  1. Noční pútnici - Wojciech Jagielski

Reportážna literatúra

Krvavý boj o moc, detskí vojaci v službách partizánskych vodcov. Vitajte v Ugande. Autor ako profesionálny vojnový reportér čitateľovi prostredníctvom Nočných pútnikov ukáže odvrátenú tvár Afriky.

 

  1. Pod africkým sluncem - Barbara Wood

Historický román

Dej je situovaný v čase, kedy bola Keňa britskou kolóniou. Prelínajú sa tu osudy dvoch odlišných rodín – anglického lorda s manželkou a domorodej rodiny z kmeňa Kikuju. Hlavné motívy sú láska, súcit a násilie. A aj napriek všetkým strastiam sa pre jednu belošskú rodinu stane Keňa domovom.

7

  1. Stratégia antilop - Jean Hatzfeld

Dejiny, reportážna literatúra

Stratégia antilop je dielo o rwandskej genocíde. V knihe sa autor vracia na miesta, kde sa odohrala jedna z najkrvavejších genocíd 20. storočia. Stretáva ľudí z oboch táborov, rozpráva sa s nimi a snaží sa zistiť, ako po tom všetkom dokážu vedľa seba Hutuovia a Tutsiovia ďalej žiť ako susedia. Kladie si filozofické otázky, na ktoré len ťažko nájsť odpovede. Je možné odpustiť? Je možné oklamať vlastnú pamäť a na všetko zabudnúť?

  1. Analfabetka, ktorá vedela počítať - Jonas Jonasson

Humoristický román

Autora možno poznáte podľa kníh o storočnom starčekovi. Tento príbeh je o černoške Nombeko Mayeki, ktorá sa narodila do chudobného prostredia. Napriek tomu, že nevie čítať, je veľmi dobrá v počítaní. Kvôli istým okolnostiam sa vďaka svojim vedomostiam a inteligencii vypracuje až tak, že začne navrhovať jadrové hlavice.

  1. Eben – Ryszard Kapuściński

Reportážna literatúra

Autor rozpráva o Afrike ako o čomsi dôverne zn mom, pretože mnoho rokov tam žil. Priniesol komplexný obraz o Afrike počas štyridsiatich rokov, no nezaoberá sa len politikou či dejinami – značná pozornosť sa venuje človeku ako takému.

  1. Nisa, dcera Kungů - Marjorie Shostak

Biografie a memoáre

Autorka skúmala život Afričanov, zberačov a lovcov žijúcich v Botswane, robila rozhovory s mnohými ženami. Najviac materiálu získala z rozhovorov s Nisou, päťdesiatročnou ženou. V knihe možno nájsť otázky sexuality, materstva či manželstva. Dielo prináša trochu iný pohľad na život v Afrike.

2

 

  1. Steblo trávy – Lewis DeSoto

Román

Dej je situovaný do obdobia politiky apartheidu. Mladomanželia sa nasťahujú na farmu, kde ich čierni robotníci pracujú na poliach a starajú sa o dobytok. Pokojný život narúša násilie partizánskych bojovníkov. Je to román, takže sa tu riešia vzťahy, láska, priateľstvá. Príbeh prináša pohľad na to, čo znamená byť biely a čierny v krajine, kde obe rasy žijú.

  1. Záhrada horúceho piesku – Corban Addison

Román

Príbeh o láske, lojalite, rodine a spravodlivosti sa odohráva v exotickom prostredí Afriky. Hlavná hrdinka bojuje proti sexuálnym útokom na deti v Južnej Afrike. Do jej života zasiahne dievča, ktoré bolo znásilnené a nikto nepozná jej totožnosť. Počas vyšetrovania sa spriatelí so zambijským policajtom a zistenia ich oboch dovedú k rodine magnáta s konexiami vo vláde.

5

  1. Jiná Afrika - Pavla Jazairiová

Cestopis

Známa rozhlasová novinárka navštívila krajiny v severnej a západnej Afrike a svoje zážitky priniesla v diele Jiná Afrika. Nie je to však miesto exotických safari, autorka poukazuje na biedu, beznádej, úpadok, ale aj na boj zmeniť to.