Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Rozhovor s DannyReads

Pre Čarovnú poličku napísala Eliška Holienčiková

Instagram, ktorý má dušu. Asi tak by som popísala DannyReads . Jej feed hrá všetkými farbami a mám vždy pocit, že je spracúvaný s láskou a čertovsky dobrým vkusom.

Čo o tebe hovoria známi? Si aj medzi nimi známa ako knihomoľka?
V rodine som už od malička známa ako milovníčka kníh. Zvykli si na to a na jednej strane sú fascinovaní mojou láskou k nim. Priatelia si robia srandu, že treba nájsť liek na ,,čitateľskú mániu“ ktorou trpím ?, ale zároveň sú radi, ak im poradím dobrý tip.. Bohužiaľ, stretla som sa už veľa krát s nepochopením a s otázkami:,, A čo máš z toho že toľko čítaš? Počas voľného času iba čítaš?“ Mojou častou odpoveďou je: ,,Knihy vnímam ako súčasť svojho života, vytvárajú môj program dňa. Je neuveriteľné o čo prichádzame ak nečítame knihy.

Máš aj nejakú prezývku?
Knihomoľ v akcii a ešte dannyreads a tak aj vznikol môj instagram.

Tvoj Instagram sledujem snáď úplne od začiatku a vždy si cením precíznosť a čas, ktorý tomu venuješ. Každá fotka má “dušu” ako som to písala už v úvode… Zaberá ti toto #bookstagramovanie veľa času?
Neviem to posúdiť či veľa času. Môj bookstagram beriem ako oddych, relax, znamená pre mňa zastavenie času. Odsuniem od seba negatíva a poviem si, je čas pre mňa. Mám rada detaily, zladené farby. Pri tvorbe fotky sa učím vnímať detail. Vidieť ho z rôznych strán, popritom počúvam rada talianske pesničky a úplne stratím pojem o čase.

Musím sa priznať, že tento rok som u teba našla inšpiráciu hneď na dve knižky ( Tetovač z Auschwitzu a Med a mlieko). Ako vnímaš to, že vieš ovplyvniť výber iných ľudí?
Dovolím si tvrdiť, že ovplyvniť výber iných neviem. Skôr sa snažím inšpirovať. Ukázať čo môžeme získať, ak si prečítame práve túto knihu. Ku knihe napíšem čo sa mi páčilo, čo by sme mali vedieť, zamyslieť sa. Ak môj názor/postreh sa bude niekomu páčiť a kúpu si knihu a objaví v nej to isté, alebo ešte niečo viac, tak to je pre mňa výhra. To že viem inšpirovať.

Najlepšia knižka tohto roka podľa teba? (aj keď rok ešte neskončil, čo sa ti najviac páčilo?)
Tento rok České a Slovenské vydavateľstvá priniesli veľa kvalitnej literatúry. Ak sa mám rozhodnúť pre jednu knihu , čo je veľmi ťažké tak to je Tá čo sa vracia ( autorka Donatella di Pietrantonio) . Milujem taliansku históriu a literatúru. Pri tejto knihe som si myslela že to bude niečo nudné. A bol to úplný opak. Príbeh sa mi veľmi páčil, štýl písania, charakter postáv a umiestenie deja. Kniha má v sebe taliansky temperament so štipkou nepokoja. Stále dúfam že bude pokračovanie.


Máme tu už takmer decembrový čas, sú nejaké knihy ktoré čítaš, keď sneží alebo idú Vianoce? :) Prípadne tip na obľúbenú vianočnú rozprávku.
Počas Vianoc rada čítam Slovenské rozprávky od Pavla Dobšinského- ilustrované Ľudovítom Fullom. Tieto rozprávky ma vždy vrátia do detských čias a keď vidím ilustrácie mám pocit že som v galérii. Obľúbená vianočná rozprávka je - Vianočná koleda od Charlesa Dickensa.

Ktorú knihu dáš určite prečítať aj svojim deťom?
Veľmi by ma potešilo ak by som ich viedla od malička k láske ku knihám. Spoločne by sme si čítali a určite by som chcela aby sa oboznámili s ľudovou tvorbou takže: Slovenské rozprávky od Pavla Dobšinského . Neskôr ak už budú staršie, tak aj niečo z histórie.

Je knižka, ktorú už do rúk nevezmeš, lebo ťa odradila (obsahom, formou a podobne?)
Áno, mám dve knihy, raz som ich prečítala a povedala som si: už nikdy viac. Sú to skutočné príbehy z 2. svetovej vojny. Čítam podobné knihy s touto témou, ale pri nich to bolo neskutočné. Prvá je – Posledný žid z Treblinky- Chil Rajchman. Tieto memoáre považujem za strop. Je to krátka kniha o mužovi, ktorý prišiel do Treblinky a pracoval ako holič, neskôr pracoval v tajnej zóne a aby toho nebolo málo aj ako tzv. zubár. Knihu som ešte dlho predychávala. Druhá kniha je: Kazimierz Moczarski – Rozhovory s katom. Autor bol významný protifašistický bojovník, po vojne obžalovaný. Irónia osudu- zdieľal spoločnú celu s nemeckým SS generálom Jurgenom Stroopom. Presné ako sa píše v anotácií knihy- tragický paradox, ktorý autor vedel využiť a rozhovory spísal do tejto knihy. Dočítala som ju dokonca, ale už nikdy viac.

Ktorá kniha v tebe zanechala veľký otáznik alebo hlbokú myšlienku? Zrejme to bude znieť opakovane, ale každá jedna kniha, ktorú som čítala niečo zanechala. Buď nové informácie, myšlienky, niečo zábavné alebo odpudzujúce, ale zaručene viem povedať že všetky knihy od bieloruskej spisovateľky Svetlany Alexijevič sú pre mňa veľmi dôležité. Zatiaľ mám prečítané tri knihy a verím že prečítam aj jej ostatné. Mám rada históriu. SA považujem za veľmi dôležitú autorku, hlavne pre mladú generáciu. Píše o histórii, ktorá má na nás vplyv aj keď sme nežili v danej dobe. Prečítať si hocijakú knihu od nej a ľudia budú inak vnímať svet.
A na záver si prosím nejaký tip na super knižku pre mňa našich knihomoľov :) Paolo Cognetii- Sofia vždy chodí v čiernom . Veľmi sa mi páči štýl písania, rozprávania. V niektorých častiach mám pocit že som sama tou Sofiou a ďalší dôvod- je to taliansky autor.


A mrknite k Danny na jej inšpiratívny Instagram ♥