Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Odborná literatúra (64488 kníh v kategórii )

Máme odborné knihy do školy, na osobný rozvoj. Vzdelávania v rôznych odboroch formuje tvoj všeobecný prehľad...

  • Edwin F. Taylor, John Archibald Wheeler Fyzika priestoročasu

    Druhé vydanie Fyziky priestoročasu v sebe zahŕňa všetko to, čo sa autori na­uči­li počas nasledujúceho štvrť­storočia vyučovania a výskumnej práce. Aktualizo­va­li text, aby odrážal nesmierny pokrok fyziky za pos­led­ných 26 rokov a zmo­der­­ni­zo­vali a zväčšili počet úloh, vďaka ktorým bolo prvé vydanie Fyziky priestoro­ča­su také povestné. Rámčeky s do­pl­ňu­júcim materiálom poskytujú rozšírené pokrytie rôznych…

    Detail
  • Ivan Červeň Fyzika po kapitolách 9

    Prvá časť kapitoly sa zaoberá základnými pojmami súvisiacimi s elektrickým prúdom. Opiera sa o zákon zachovania elektrického náboja, z ktorého je odvodený prvý Kirchhoffov zákon. Nevšíma si silové pôsobenie na pohybujúce sa náboje, dalo by sa povedať, že má konematický charakter. Druhá časť kapitoly sa zaoberá silovým pôsobením na nabité častice vo vodičoch prúdu, pričom sa odvíja od Ohmovho zákona v diferenciálnom…

    Detail
  • Ivan Červeň Fyzika po kapitolách 9

    Prvá časť kapitoly sa zaoberá základnými pojmami súvisiacimi s elektrickým prúdom. Opiera sa o zákon zachovania elektrického náboja, z ktorého je odvodený prvý Kirchhoffov zákon. Nevšíma si silové pôsobenie na pohybujúce sa náboje, dalo by sa povedať, že má konematický charakter. Druhá časť kapitoly sa zaoberá silovým pôsobením na nabité častice vo vodičoch prúdu, pričom sa odvíja od Ohmovho zákona v…

    Detail
  • Ivan Červeň Fyzika po kapitolách 8

    Elektrostatickým poľom, teda poľom v okolí elektricky nabitých telies, ktoré sa vzhľadom na vzťažnú sústavu spojenú s pozorovateľom nepohybujú, sa zaoberá elektrostatika. Opisuje tieto javy vo vákuu, ale aj v prostrediach, najmä dielektrikách. Elektorstatika je súčasťou elektrodynamiky, vednej disciplíny zaoberajúcej sa všeobecným vzájomným pôsobením elektircky nabitých telies, vrátane vzájomne sa pohybujúcich. …

    Detail
  • Ivan Červeň Fyzika po kapitolách 7

    Predmetom tejto kapitoly je opis mikroskopického pohybu molekúl (atómov), najmä v plynoch, a jeho súvislosti s makroskopickými vlastnosťami plynov, prípadne sústav pozostávajúcich z veľkého počtu molekúl. Prvá časť sa zaoberá Kinetickou teóriou plynov, druhá Termodynamikou. Pomocou pohybu molekúl je v kapitole vysvetlený tlak plynu na steny nádoby, v ktorej je uzatvorený a zavedená vnútorná energia plynu, ako…

    Detail
  • Ivan Červeň Fyzika po kapitolách 6

    Kapitola je venovaná mechanickému kmitaniu a vlneniu, ale základné pojmy, s ktorými sa v nej čitateľ zoznámi, sa používajú aj pri elektormagnetickom kmitaní a vlnení. Ide napríklad o frekvenciu, dobu kmitu, vlnovú dĺžku, fázovú a grupovú rýchlosť. V podkapitole o kmitaní je opísaný harmonický pohyb - netlmený aj tlmený, vynútené kmitanie vrátane rezonancie a skladania kmitov. Na opis týchto javov sa používajú…

    Detail
  • Ivan Červeň Fyzika po kapitolách 5

    Padanie telies a obiehanie Mesiaca okolo Zeme majú spoločnú príčinu - vzájomnú príťažlivosť telies, nazývanú gravitácia. Na rozdiel od ostatných fyzikálnych interakcií (elektromagnetickej a jadrových interakcií) je dominantná najmä v nebeskej mechanike, ale nemá reálny význam pri vzájomnom silovom pôsobení medzi atómami. V tejto kapitole sú najprv uvedené Keplerove zákony a na ich základe je potom odvodený…

    Detail
  • Ivan Červeň Fyzika po kapitolách 4

    Dynamika sústavy hmotných bodov a telesa sa zaoberá pohybom fyzikálnych sústav pozostávajúcich z viacerých hmotných bodov, či už navzájom oddelených, alebo pevne viazaných, takže tvoria teleso. V sústave hmotných bodov je vhodné, ale aj potrebné zaviesť pojem hmotného stredu, resp. ťažiska, čím sa v mnohých prípadoch opis pohybu sústavy zjednodušuje. Pri sústave hmotných bodov treba rozlišovať pohyb translačný a…

    Detail
  • Ivan Červeň Fyzika po kapitolách 3

    Dynamika skúma pohyb telies, pričom jej ústrednou veličinou je sila. Silu považujeme za príčinu zmien pohybového stavu telies. Z metodického hľadiska sa dynamika rozdeľuje na dynamiku hmotného bodu a na dynamiku sústavy hmotných bodov a telesa. Cieľom kapitoly je zaviesť dôležité veličiny ako hmotnosť, sila, hybnosť, práca, energia, výkon a odvodiť, alebo uviesť základné pohybové rovnice pre rôzne prípady pohybov…

    Detail
  • Ivan Červeň Fyzika po kapitolách 3

    Dynamika skúma pohyb telies, pričom jej ústrednou veličinou je sila. Silu považujeme za príčinu zmien pohybového stavu telies. Z metodického hľadiska sa dynamika rozdeľuje na dynamiku hmotného bodu a na dynamiku sústavy hmotných bodov a telesa. Cieľom kapitoly je zaviesť dôležité veličiny ako hmotnosť, sila, hybnosť, práca, energia, výkon a odvodiť, alebo uviesť základné pohybové rovnice pre rôzne prípady pohybov…

    Detail
  • Ivan Červeň Fyzika po kapitolách 2

    Kinematika je súčasťou mechaniky - náuky o mechanickom pohybe častíc, sústav častíc a telies. Patrí do nej opis priamočiareho pohybu, pohybu po kružnici i pohybu po všeobecných krivkách. Kinematika, ako súčasť mechaniky, opisuje pohyb bez prihliadnutia na príčiny pohybu, používa pojmy poloha, rýchlosť, zrýchlenie. Významnou abstrakciou v tejto kapitole, ale v mechanike všeobecne, je hmotný bod, predstavujúci objekt…

    Detail
  • Ivan Červeň Fyzika po kapitolách 13

    Predstava o nedeliteľnosti látky na menšie časti než atómy pochádza ešte z čias starého Grécka. Moderná fyzika však priniesla výsledky, podľa ktorých sa nespojito mení aj elektrický náboj, magnetický moment, energia i hybnosť častíc. Takéto vlastnosti majú nielen častice, ale aj elektromagnetické pole. O svetle, ako jeho významnej šúčasti, sa už viac než storočie viedli spory, či má charakter vlnenia, alebo ide o…

    Detail
  • Ivan Červeň Fyzika po kapitolách 12

    Optika sa zaoberá vlastnosťami a prejavmi veľmi úzkeho intervalu spektra elektromagnetického žiarenia, najmä tou časťou, ktorú vnímame zrakom, ale v širšom význame aj blízkymi oblasťami - infračerveným a ultrafialovým žiarením. Optika sa historicky delila na dve časti - na geometrickú optiku (zobrazovanie šošovkami, zrkadlami, optické prístroje), a na vlnovú optiku, ktorá študovala tie prejavy svetla, ktoré sa dali…

    Detail
  • Ivan Červeň Fyzika po kapitolách 11

    Ak sa magnetické pole s časom začne meniť, indukuje sa v priestore elektrické pole a naopak, ak sa mení elektrické pole, vzniká pole magnetické. Cieľom kapitoly je opísať tieto javy. Základným z týchto javov je elektromagnetická indukcia, ktorej je venovaná prvá podkapitola. V druhej podkapitole sú odvodené dve Maxwellove rovnice, ktoré sú matematickým vyjadrením súvislostí medzi časovo premennými elektrickými…

    Detail
  • Ivan Červeň Fyzika po kapitolách 10

    Magnetické pole sa prejavuje silovým pôsobením na elektricky nabité častice, ktoré sa vzhľadom na pozorovateľa pohybujú. Takéto častice vytvárajú elektrický prúd. Na nepohybujúcu sa nabitú časticu magnetické pole nepôsobí.Pohybujúce sa elektricky nabité častice, teda elektrický prúd, nielen že podliehajú pôsobeniu magnetického poľa, ale sami vo svojom okolí vytvárajú magnetické pole. Na dôkladný kvalitatívny, ale…

    Detail
  • Ivan Červeň Fyzika po kapitolách 1

    Vo fyzike a v technických disciplínach sa stretávame s veličinami, na určenie ktorých postačuje jediná hodnota. Pre takéto veličiny, medzi ktoré patria napr. teplota, hmotnosť, alebo objem, používame názov skalárne veličiny. Často sa však stretávame s veličinami, ktoré charakterizujeme nie iba ich veľkosťou, ale aj smerom v priestore, takže na ich určenie treba viac hodnôt. Nazývame ich vektorové veličiny. Navyše je…

    Detail