Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

História (10137 kníh v kategórii )

Máme v ponuke historické knihy, stačí si len vybrať. Vyber sa a ponor sa do časov dávno minulých....

  • Pavel Bělina Kronika českých zemí CZ

    Kronika Českých zemí je dielom kolektívu českých historikov. Osvedčeným kronikárskym spôsobom zachytáva dejiny hlavných súčastí českých historických krajín v širokých politických, spoločenských aj kultúrnych súvislostiach. Čitateľ získa vynikajúcu príručku histórie nám najbližšieho slovanského národa, ktorá nepochybne prispeje aj k poznaniu vlastných dejín, keďže s českými krajinami nás viaže trištvrte storočia…

    Detail
  • Václav Hájek Kronika česká CZ

    Hájkova Kronika česká, poprvé vydaná v roce 1543, patřila až do 19. století k nejčtenějším a nejoblíbenějším česky psaným knihám, i přes tvrdou kritiku, které ji podrobil v druhé polovině 18. století historik Gelasius Dobner. Hlavně v 19. století Kronika poskytla látku mnoha novodobým českým autorům i výtvarným umělcům. Většina starých českých pověstí žije dodnes v obecném povědomí právě v podobě, kterou jim…

    Detail
  • Kronika Čechů CZ

    Nejstarší český letopisec, pražský kanovník Kosmas, se narodil kolem poloviny 11. století a zemřel 21. října 1125. Ve svém latinsky psaném díle Kronika Čechů shromáždil dostupné údaje z ústní a literární tradice, historických pramenů i vlastní zkušenosti a vytvořil poutavý, i když ne vždy pravdě odpovídající obraz prvopočátků a rané historie etnika, jež vybudovalo český stát. Kosmas zformuloval prvotní podobu…

    Detail
  • Vincent Múcska Kronika anonymného notára kráľa Bela

    Najstaršia uhorská kronika, koncipovaná ako historický román. Rozpráva o príchode starých Maďarov do Karpatskej kotliny a dobytí Veľkej Moravy, začo sa v 19. storočí dostala do kliatby slovenských národovcov, ktorá pretrvala aj nasledujúcich sto rokov. Prvé knižné vydanie v slovenčine (súbežne s latinským originálom). Úvod napísal Pavel Dvořák.

    Detail
  • Kronika 20. storočia 1996 - 1999

    Najdôležitejšie udalosti sveta od januára 1996 do decembra 1999.

    Detail
  • Kronika 20. storočia 1990 - 1995

    Po zániku sovietskeho bloku a znovuzjednotení Nemecka sa rozpadol aj ZSSR. Zdalo sa, že nastáva nový vek, ale čoskoro sa ukázalo, že hľadanie nových ciest nie je ľahké ani jednoznačné. Politické slobody a nástup trhových ekonomík v poskomunistických krajinách narazili na nedostatočné mechanizmy fungovania demokracie, ale aj na stereotypy v myslení a správaní obyvateľstva. Ožili staré nacionalizmy, čo na troskách…

    Detail
  • Kronika 20. storočia 1980 - 1989

    Od začiatku desaťročia pribúdali symptómy veľkej zmeny, nového rozloženia síl v Európe aj vo svete: neúspech sovietskej invázie do Afganistanu, nezadržateľný vzostup Solidarity v Poľsku, ekonomický úpadok ZSSR, ktorý sa už nedal propagandisticky zaretušovať, začiatok Reaganovej éry v USA a koniec Brežnevovskej éry v ZSSR, Gorbačovova prestrojka a napokon neuveriteľný rok 1989. Odrazu bolo všetko inak...

    Detail
  • Kronika 20. storočia 1970 - 1979

    Prevratný rozvoj výpočtovej techniky odkryl pred ľudstvom nové formy vnímania, pociťovania a rozhodovania. Zatiaľ ešte pod povrchom svetového diania, poznačeného traumou vietnamskej vojny, silnejúcim hnutím za ľudské a občianske práva, v komunistických štátoch pribúdaním opozičných prúdov, ktoré posilnilo zvolenie poľského pápeža, a obavami z devastácie životného prostredia. Iránska islamská revolúcia signalizovala…

    Detail
  • Kronika 20. storočia 1960 - 1969

    Šesťdesiate roky sa stali legendou. Medzinárodné uvoľňovanie, zmenená tvár Afriky, Gagarinov let, pristátie na Mesiaci, 2. vatikánsky koncil – to všetko vzbudzovalo nové nádeje. O miesto na slnku sa hlásila mladá generácia, protestujúca proti pokryteckým hodnotám svojich otcov: deti kvetov v USA, mladí Európania šalejúci pri hudbe Beatles aj nespokojná mládež v krajinách sovietskeho bloku. Na šesťdesiate však vrhli…

    Detail
  • Kronika 20. storočia 1960 - 1969

    Šesťdesiate roky sa stali legendou. Medzinárodné uvoľňovanie, zmenená tvár Afriky, Gagarinov let, pristátie na Mesiaci, 2. vatikánsky koncil – to všetko vzbudzovalo nové nádeje. O miesto na slnku sa hlásila mladá generácia, protestujúca proti pokryteckým hodnotám svojich otcov: deti kvetov v USA, mladí Európania šalejúci pri hudbe Beatles aj nespokojná mládež v krajinách sovietskeho bloku. Na šesťdesiate však vrhli…

    Detail
  • Kronika 20. storočia 1950 - 1959

    Začiatok desaťročia poznačilo rozdelenie sveta na protikladné politické a vojenské zoskupenia, vznik nových veľmocí a kríza kolonializmu. Globálna hrozba vojny v atómovom veku nútila politikov hľadať zbližovanie stanovísk medzi Západom a Východom, najmä po Stalinovej smrti a čo postupnej demontáži jeho mýtu. Témami druhej polovice desaťročia boli Suez a pokus o zvrhnutie komunistického režimu v Maďarsku, hlad po…

    Detail
  • Kronika 20. storočia 1940 - 1949

    Na frontoch druhej svetovej vojny, v koncentračných táboroch či v lágroch zlopovestného Gulagu sa prejavili tie najhoršie stránky ľudskej povahy, ale aj príklady najvyššieho stupňa hrdinstva a obetavosti. Zlopovestnou predzvesťou sa stala Hirošima a Nagasaki. V povojnovej eufórii víťazný Západ uveril predstave o možnej zmene Stalinovej ríše, aby však čoskoro narazil na takmer nezadržateľné rozširovanie mocenského…

    Detail
  • Kronika 20. storočia 1930 - 1939

    Šarkany novodobých diktatúr sa úspešne pokúšali odtrhnúť z reťazí, o ktorých si tvorcovia versailleského systému mysleli, že sú z ocele. Hitler a Stalin vytvorili dva hlavné póly násilia v Európe a západné mocnosti neprozreteľne dúfali, že sa navzájom zlikvidujú. Američania si pestovali svoj izolacionizmus a vieru v neobmedzené možnosti vlastnej civilizácie. Mníchov a po ňom nemecký vpád do Poľska však uvrhli svet…

    Detail
  • Kronika 20. storočia 1920 - 1929

    Svet sa ako-tak upokojil po vojnovej traume a na čas opäť všetko vyzeralo nádejne. Zlaté dvadsiate roky s ich jazzovou horúčkou, filmovým opojením, hospodárskou konjunktúrou, zaoceánskymi preletmi, funkcionalistickou architektúrou a neplodnými medzinárodnopolitickými aktivitami drasticky prerušil krach na newyorskej burze. Hľadanie východísk zo svetovej hospodárskej krízy vytvorilo atmosféru pre nástup diktátorských…

    Detail
  • Kronika 20. storočia 1910 - 1919

    Keď ľudstvo roku 1912 stŕplo po katastrofe Titanicu, nik netušil, že svet stojí na prahu katastrofy oveľa horšej. Krvavé jatky na frontoch prvej svetovej vojny vtisli svoju pečať odvrátenej tvári zvyšku storočia: násilie, porušovanie dohôd, zneužívanie vedy a techniky, ale aj ideí v podmienkach čoraz menej stabilného sveta. V jeho otrasoch sa zrodila ruská revolúcia s jej lákavou ponukou spravodlivejšieho…

    Detail
  • Kronika 20. storočia 1900 - 1909

    V prvom desaťročí nového storočia ešte doznieval optimistický duch z konca 19. storočia. Vojny na Ďalekom východe boli nekonečne vzdialené a Západ vzrušovali stále nové témy. Prvé lety lietadiel, prvé Nobelove ceny, pôvab secesie aj Avignonské slečny Pabla Picassa, spor o prvenstvo dobytia severného pólu... Málokto bol ochotný zamýšľať sa nad hrmením, ktorým ruská revolúcia roku 1905, či vrenie na Balkáne veštili…

    Detail
  • Kronika 20. storočia

     Dvanásta a najrozsiahlejšia kniha edície Kroník!  Dôstojné kronikárske bilancovanie storočia, ktorého záver je predo dvermi. Zatiaľ najrozsiahlejšia Kronika sleduje mesiac po mesiaci svetové udalosti od roku 1900 do konca roku 1999. Vznikla hĺbkovým prepracovaním 15. vydania pôvodnej nemeckej Chronik des 20. Jahrhunderts (v Nemecku vychádza od r. 1982). Slovenskí tvorcovia ju nielen obohatili o udalosti z dejín…

    Detail
  • Dětmar z Merseburku Kronika CZ

    Kronikářské dílo merseburského biskupa Dětmara, napsané přibližně v letech 1013 - 1018, je jedním z nejobsáhlejších pramenů k dějinám střední Evropy kolem roku 1000. Zahrnuje nejen podrobný výklad východofranských (německých) dějin za vlády saské dynastie, ale také četné zprávy o polabských Slovanech, českém státě či Polsku doby Boleslava Chrabrého. Autor, pocházející z urozeného rodu hrabat z Walbecku s úzkými…

    Detail
  • Margaréta Horváthová Kroje

    Prvá kniha edície Z klenotnice Slovenska vás prevedie mnohými kútmi Slovenska a odhalí tradície odievania v jednotlivých regiónoch. Pri listovaní touto exkluzívnou publikáciou sa presvedčíte, že na Slovensku skutočne platí výrok: čo vŕšok prejdeš, to iný kroj nájdeš. Atraktívnosť knihy zvyšujú dobové i súčasné fotografie krojov z celého Slovenska.

    Detail
  • Marek Pučalík Křižovníci v době vrcholného baroka CZ

    Práce pojednává o době vrcholného baroka z pohledu řádu křižovníkůs červenou hvězdou v Praze na Starém Městě, a to zejména za generalátu velmistra řádu Františka Matouše Böhmba, jenž vedl řeholní komunitu bezmála třicet let (1722–1750). S jeho podporou proběhla řada barokizacířádových objektů či budování staveb nových. Pro řád pracovali obaDientzenhoferové, Kilián Ignác se stal přímo řádovým architektem. Jedním …

    Detail
  • Křížové výpravy v pozdním středověku CZ

    Tato kniha je první publikací v češtině, která se věnuje všem aspektům spojeným s touto pozdní fází křížových výprav. Přispělo do ní 15 historiků z Francie, České republiky a dalších evropských zemí. Jejich texty Vás zavedou na nejrůznější bojiště v Evropě i ve Středomoří, ale i na místa, kde se o křížové výpravě pouze vášnivě debatovalo. Kniha integruje do dějin pozdních kruciát i výpravy proti husitům a věnuje se…

    Detail
  • Francesco Gabrieli Křížové výpravy očima arabských kronikářů CZ

    Výběr z kronik sedmnácti arabských historiků (např. Ibn al-Athír, Bahá'-ad-Dín, Abú Šámá, Abú 'l-Fidá', Usáma ibn Munkiz, Ibn al-Qalánisí, Kamal-ad-Dín, Ibn Wásil či Maqrízí) líčí události spjaté s křížovými výpravami a dobýváním Svaté země. Mezi popisovanými událostmi nechybí dobytí Jeruzaléma, pád Tripolisu, bitva u Hattínu či dobývání Akkonu, přičemž největší prostor je věnován osobnosti sultána Saladina a třetí…

    Detail
  • Antony Bridge Křížové výpravy

    Křížové výpravy k Božímu hrobu představují nesporně jedno z nejpoutavějších témat středověkých dějin. Jsou současně krutým dějinným dramatem i romantickým dobrodružným románem dvou staletí bojů o Svatou zemi; krvavým příběhem o Turcích a Řecích...

    Detail