História (10203 kníh v kategórii )
Máme v ponuke historické knihy, stačí si len vybrať. Vyber sa a ponor sa do časov dávno minulých....
-
J.J. Duffack Pravda o holokaustu CZ
Holokaust nebyl jen jeden, byly desítky dalších – promyšlených, technicky zajištěných, ideově zdůvodněných masových vražd milionů nevinných lidí po celém světě. Na základě faktů, experimentů a zkušeností českých vojáků v expedičních silách OSN ukážeme, jak je možné, že se normální, slušní, milí lidé, muži i ženy, stanou vrahy a bez výčitek svědomí se účastní vraždění desítek tisíc nevinných obětí.
Detail -
Thilo Sarrazin Přání otcem myšlenky
Autor je pro svou samostatnost myšlení, spjatou s odvahou říkat i nepopulární, ba tabuizované pravdy, značnou částí německé vzdělané veřejnosti vnímán jako postava přinejmenším „kontroverzní“. Ve své nové knize popisuje pravidla a podmínky dobrého vládnutí a zkoumá typické formy politického selhávání. Prohlašuje: „O budoucnosti Německa nebudou rozhodovat genderové otázky nebo debaty o světovém klimatu. Budoucnost…
Detail -
Jaroslav Miller Prameny urbánní historiografie do roku 1800 CZ
V kontextu české historické vědy zůstává městské dějepisectví dosud nejméně probádaným segmentem historiografie. Odborná publikace tak představuje první pokus o sestavení a zpřístupnění soupisu narativních pramenů urbánní provenience z předmoderního období na Moravě. Předkládaný soupis podchycuje spektrum vyprávěcích textů, které definují žánr městského dějepisectví širším chápání, a to zejména městské kroniky,…
Detail -
Alena M. Černá, Petr Čornej, Markéta Klosová Prameny dějin českých / Nová řada III. díl - Staré letopisy české (2. svazek)
Druhý svazek edice rozsáhlého analistického a kronikářského souboru, označovaného od časů F. Palackého názvem Staré letopisy české, vychází v rámci obnovené řady Fontes rerum Bohemicarum...
Detail -
Pramenné dokumenty k dejinám Slovenska a Slovákov
Tematický inventár obsahuje záznamy o rukopisných dokumentoch uložených v zbierkach Archívu literatúry a umenia v SNK, ktoré vznikali v časovom rozpätí od 12. storočia až po prvú fázu národného obrodenia (1800). Ide o dokumenty zo všetkých oblastí spoločenského života, usporiadané do ôsmich tematických skupín – filológia, historiografia, humanitné vedy, teológia a náboženstvá, prírodné vedy, aplikované vedy, právo,…
Detail -
Miriam Laclavíková, Adriana Švecová Pramene práva na území Slovenska II.
Druhý zväzok štvorzväzkovej edície Prameňov práva na území Slovenska je pohľadom na formovanie novodobého štátu a práva na báze výberu z podstatných prameňov. Skúmaná etapa sa viaže k rokom 1790-1918, teda k značne historicky a právo-historicky exponovanému odbobiu, plnému revolučných zvratov i postupných evolučných zmien.
Detail -
Miriam Laclavíková, Adriana Švecová Pramene práva na území Slovenska I.
K vydaniu prvého zväzku viedli autorky viaceré okolnosti a podnety. Vo svojej podstate ide o prvý zväzok predpokladaného štvorzväzkového vydania prameňov k dejinám práva na našom území, ktoré bude zahŕňať v druhom zväzku obdobie od roku 1790 do roku 1918, v treťom zväzku obdobie od roku 1918 až po rok 1945 a v poslednom štvrtom zväzku obdobie od roku 1945 až po rok 1989.
Detail -
Andrej Škoviera Pramene o živote svätých Cyrila a Metoda a ich učeníkov
Súbor pramenných textov súvisiacich s cyrilo-metodskou misiou na našom území a s jej bezprostredným pokračovaním sprístupňuje slovenskému čitateľovi v jednom zväzku základné, ale aj menej známe písomné pamiatky, ktoré poukazujú na korene našej duchovnej a kultúrnej tradície a sú neoddeliteľnou súčasťou prvej písomne zaznamenanej fázy našich národných dejín. Mnohé z nich boli naposledy publikované pred viacerými…
Detail -
Viera Hlavová, Jozef Žatkuliak Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XIV.
Úryvok:Prvé príznaky rozdielnych pohľadov na česko-slovenskú federáciu a jej reprezentáciu už na začiatku demokratickej revolúcie priniesla voľba prezidenta republiky. Dilema, či to bude symbol slovenskej a českej jari roku 1968 Alexander Dubček, alebo ďalší z hlavných predstaviteľov demokratickej revolúcie Václav Havel (navodila aj diferenciáciu českého a slovenského politického spektra), sa vyriešila v prospech…
Detail -
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XIIIb
Ďalší zväzok edície Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov sleduje kľukatú cestu Slovenska v mimoriadne turbulentnom období rokov 1945 - 1948. Začína sa 9. mája 1945, deň po kapitulácii vlády Slovenskej republiky, ktorý bol zároveň dňom porážky nacistického Nemecka i skončením druhej svetovej vojny v Európe. Tri povojnové roky predstavujú v slovenských dejinách síce krátke, ale dôležité a udalosťami mimoriadne…
Detail -
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XIIIa CZ
Pri koncipovaní knihy o období nabitom udalosťami, akým je druhá svetová vojna, najväčšiu výzvu predstavuje výber tém a uhlov pohľadov, cez ktoré sa čitateľovi do rúk dostane koncepčný, názorný a argumentačne odôvodnený celok. Slovensko a Slováci prežívali vojnu rôzne. Ich dejiny a príbehy boli často spleťou udalostí, ku ktorým viedli rozmanité politické, vojenské i ľudské okolnosti. Kniha má desať kapitol.…
Detail -
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XII b
Slovensko od roku 1928 tvorilo administratívnu jednotku - Slovenskú krajinu - v rámci centralizovane spravovanej Československej republiky. To bol jediný hmatateľnejší výsledok úsilia o vyjadrenie jeho osobitosti v predchádzajúcom období. Zaznamenalo veľký pokrok najmä v oblasti vzdelávania, kultúry a osvety. Na druhej strane si do tridsiatych rokov prinášalo veľké sociálne a ekonomické problémy, ktoré ešte…
Detail -
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XII a
Prvá svetová vojna od základu zmenila strednú Európu. Rakúsko-Uhorsko zaniklo, na jeho troskách vznikli nové štáty, zoskupenia a aliancie. Trpká vojnová skúsenosť zasiahla celú generáciu. Viedla k zrodu nových vízií, plánov, projektov a ideálov. Slováci dostali svoju štátnosť. Nebol to jednoznačný a jednoduchý proces. Čítanie autentických prameňov z tohto obdobia je nesmierne napínavé a vzrušujúce.
Detail -
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XIa
Jedenásty zväzok tohto edičného radu, ktorý edične pripravuje Pavel Dvořák s kolektívom historikov pod autorským vedením Dušana Kováča, má dve časti. Časť, ktorá sa práve dostáva k čitateľom (XIa), zahŕňa udalosti od rakúsko-uhorského vyrovnania až do vypuknutia prvej svetovej vojny. Druhá časť (XIb) vyšla v LIC r. 2010, obsahuje dokumentárne pramene týkajúce sa našich národných dejín z prvej svetovej vojny. LIC…
Detail -
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov X.
Desiaty zväzok edície Od revolúcie 1848-1849 k dualistickému Rakúsko-Uhorsku s podtitulom Počiatky politickej emancipácie Slovákov a formovania modernej spoločnosti spracúva obdobie, ktoré charakterizujú dynamické spoločenské zmeny, začínajúce likvidáciou feudálneho systému a otvorením cesty pre formovanie občianskej spoločnosti. Vyústili po porážkach habsburskej ríše v talianskych provinciách roku 1859 a vo vojne s…
Detail -
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov VIII.
Pokračovanie vo vydávaní základných, doteraz nepublikovaných pramenných materiálov z národných dejín. VIII. zv. Edície Pramene k dejinám Slovenska zachytáva obdobie, keď sa začína národný uvedomovaní proces a nachádza svoj odraz v dobových dokumentoch. Edične pripravil PhDr. Pavol Dvořák s kolektívom historikov z Historického ústavu SAV a vysokoškolských pedagógov z viacerých vysokých škôl. Edícia je odbornou…
Detail -
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov VI.
Osudy Slovenska od Albrechta Habsburského do tragickej bitky pri Moháči v roku 1526 s prihliadnutím na začiatky renesancie v čase vlády Mateja Korvína.
Detail -
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov V.
Piata časť pramenných materiálov s titulom Prvý cisár na uhorskom tróne zachytáva prelom 14. a 15. storočia. Kríza európskej spoločnosti, ktorá prepukla už dávnejšie, postupne zachvátila viaceré krajiny a dotkla sa aj Uhorska. Po smrti kráľa Ľudovíta Anjuovského ( v septembri 1382 v Trnave) sa stala kráľovnou jeho staršia dcéra Mária, bola však pod vplyvom kráľovnej matky Alžbety a jej hlavného poradcu, palatína…
Detail -
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov IX
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov IX. s podtitulom Na prahu modernej doby je ďalším z kontinuitne vychádzajúcich výberov z originálnych historických prameňov v slovenských prekladoch od najstarších čias. Výber, preklady a komentáre spolu s autorským kolektívom zostavili doc. PhDr. Dušan Škvarna, PhD. a Mgr. Peter Šoltés, PhD. Vydalo Literárne informačné centrum s podporou Ministerstva kultúry SR. Súmrak…
Detail -
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov IV.
Ukážka:Anjouovci sa vo svojej nedočkavosti odhodlali na rozhodný krok - vyslať Karola Róberta do Uhorska v lete roku 1300, hoci bol len dvanásťročný chlapec a uhorský trón nebol voľný. Karol sa usadil v Dalmátsku, kde sa ho ujal Pavol Šubič a ďalší šľachtici z juhu Uhorska. Postupne sa presúval na sever. V októbri bol už v Záhrebe. Počínanie Anjouovcov bolo ostro sledované na dvore kráľa Ondreja III. a prinútilo…
Detail -
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov III.
Tretia časť pramenných materiálov s titulom V kráľovstve svätého Štefana (Vznik uhorského štátu a čas arpádovských kráľov) dokladuje históriu obdobia, v ktorom sa Slováci sformovali do podoby svojbytného národa. Zachytáva dejiny Slovenska od najstarších čias až po smrť prvého cisára na uhorskom tróne Žigmunda Luxemburského. Novinkou tretieho zväzku je skutočnosť, že rozpráva históriu obdobia, v ktorom sa Slováci…
Detail -
Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov II.
Druhý zväzok SLOVENSKO OČAMI CUDZINCOV obsahuje správy o histórii nášho územia od 6. do 10. storočia, tak ako sa javia v písomnostiach prevažne cudzieho pôvodu.
Detail