Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

História (10157 kníh v kategórii )

Máme v ponuke historické knihy, stačí si len vybrať. Vyber sa a ponor sa do časov dávno minulých....

  • Ján Doruľa Slováci medzi starými susedmi

    V publikácii sa predkladajú výsledky dlhodobého skúmania viacerých kľúčových problémov zo slovenského jazykovo-historického a kultúrneho vývinu predovšetkým z filologického hľadiska, ako sa to usiluje dokumentovať aj súbor štúdií zahrnutých do 17 príloh.

    Detail
  • Milan Ivanka Slováci a Maďari

    Čím hlbšie som načieral do maďarskej literatúry a dejín Uhorska, tým viac sa rozrastal počet tých Slovákov a Nemaďarov vôbec, ktorí budovali uhorský štát a maďarskú kultúru. Akýže to boli Maďari? Maďari aj dnes ešte radi rozprávajú o svojej údajnej kultúrnej prevahe, ale o tom, že celú ich kultúru a dejiny vytvorili Slováci, Rumuni, Nemci, Chorváti, Srbi a Židia, o tom pokrytecky mlčia. Preto sa musíme aj my viacej…

    Detail
  • Matúš Kučera Slováci a Chorváti

    Najnovšia kniha profesora Matúša Kučeru Slováci a Chorváti patrí medzi tie diela, ktoré môžeme nazvať prelomovými v slovenskej historiografii, keďže na Slovensku doteraz nevznikla práca podobného charakteru a záberu. Široko koncipovaný pohľad na dejiny dvoch slovanských národov, spojených nadlho spoločným štátnym celkom, Uhorským kráľovstvom, ponúka objavné čítanie o pralelách i špecifikách historického vývoja…

    Detail
  • Slováci a Československá socialistická republika

    Slováci a Československá socialistická republika – ďalší zväzok exkluzívnej edície Prameňov k dejinám Slovenska a Slovákov XIII d zachytáva bezmála tridsať rokov najnovšej slovenskej histórie – obdobie Československej socialistickej republiky...

    Detail
  • Slova, která změnila svět CZ

    První významné a zaznamenané projevy jsou spojeny s biblickým obdobím. Čtenář má možnost přenést se na Sinaj, kde Mojžíš předložil Židům desatero božích přikázání nebo prožít atmosféru Ježíšova slavného Kázání na hoře. Spolu s Karlem II. a Oliverem Cromwellem opět prožije emotivní období anglické revoluce či období velkolepého budování nového amerického národa, které nám zprostředkují George Washington a Thomas…

    Detail
  • Katarína Hradská Slobodomurárske lóže v Bratislave

    Koncom devätnásteho a začiatkom dvadsiateho storočia bol Prešporok a neskôr Bratislava vďaka liberálnej klíme miestom stretávania rakúskych, maďarských a slovenských slobodomurárskych lóží. Schádzali sa v chýrnych reštauráciach hotela National, Savoy, Lerchner a ďalších, neskôr v slobodomurárskych domoch. O čom bratia slobodomurári rokovali? Kto to boli a aký mali vplyv na vtedajšie dianie? Veď mená ako Riegele,…

    Detail
  • Katarína Hradská Slobodomurárske lóže v Bratislave

    Koncom devätnásteho a začiatkom dvadsiateho storočia bol Prešporok a neskôr Bratislava vďaka liberálnej klíme miestom stretávania rakúskych, maďarských a slovenských slobodomurárskych lóží. Schádzali sa v chýrnych reštauráciach hotela National, Savoy, Lerchner a ďalších, neskôr v slobodomurárskych domoch. O čom bratia slobodomurári rokovali? Kto to boli a aký mali vplyv na vtedajšie dianie? Veď mená ako Riegele,…

    Detail
  • Martin Javor Slobodomurárske Košice

    Slobodomurári patria k dejinám Košíc už viac ako dvesto rokov. Na Slovensku má slobodomurárske hnutie bohatú tradíciu. Predovšetkým dve východoslovenské mestá, Košice a Prešov, sa môžu pýšiť slobodomurárskou tradíciou už z 18. storočia. Cieľom monografie je predstaviť a zmapovať slobodomurárske hnutie v metropole Horného Uhorska, a to od jeho vzniku v druhej polovici 18. storočia až po medzivojnové obdobie. Kniha je…

    Detail
  • Daniel Beresniak Slobodomurári - Stavitelia svetla

       Slobodomurárstvo je jedným z vyjadrení kultúry. Ono samo je kultúrou: slovník, zakladajúce mýty, štýl, metóda a špecifická tradícia mu dovoľujú transformovať prijaté vplyvy a vplývať na okolie. Nie je to ideológia, ale vďaka mnohým myšlienkovým prúdom, ktoré ju živia, prispieva k jej rozvoju. Slobodomurárstvu je venovaná bohatá bibliografia. Každá kniha si žiada ďalšiu, pretože, ako všetky kultúry, aj…

    Detail
  • Slobodomurár (ročník III., číslo 1, 2011)

    Vydavateľ Filantropia o.z., Bratislava vydáva časopis Slobodomurár, v ktorom môžete nájsť základné informácie o tomto spoločenstve priamo z pera členov bratstva. Ide o zberateľskú raritu, ktorá bola vydaná v obmedzenom náklade 400 ks, kde každý kus má svoje vlastné poradové číslo signované autorom a vo vnútri môžete nájsť grafický list so znakom lóže, ktorej je momentálne dostupné čislo venované a je vytlačený na…

    Detail
  • Ivona Kollárová Slobodný vydavateľ, mysliaci čitateľ

    Publikácia o vydavateľskom živote v osemnástom storočí. Interdisciplinárny kultúrno-historický prístup vedúci k zamysleniu sa o skutočnej, demytologizovanej úlohe typografickej kultúry v civilizácii.

    Detail
  • Juraj Šebo Slobodné 90. roky

    Socializmus skončil. Deväťdesiate roky priniesli eufóriu politických zmien. Zrazu sme mohli bez problémov cestovať do zahraničia, protestovať na uliciach, pozrieť si filmy či kúpiť knihy označované ako trezorové alebo zakázané. Emigranti mohli po rokoch znovu navštíviť svoju vlasť. Mnohí ľudia sa chopili šance a začali podnikať či pôsobiť v politike. Národ sa rozdelil na úspešných a menej úspešných. Luxusné auto sa…

    Detail
  • Bronislaw Geremek Slitování a šibenice CZ

    Základní práce polského medievalisty, disidenta a dnešního ministra zahraničí věnovaná dějinám chudoby, nouze a žebráků v evropských dějinách v období mezi 13.-20. stoletím. Hlavními postavami Geremkových dějin jsou prostitutky, mrzáci, žebráci, tuláci, zloději i vrazi, kteří se během staletí dostávali stále více na okraj společnosti, která je deklasovala, marginalizovala a stále více kriminalizovala. Geremkův svět…

    Detail
  • Slezsko v dějinách českého státu CZ

    Dvoudílné syntetické dílo Slezsko v dějinách českého státu od pravěku do roku 1763 představuje výsledek mnohaletého výzkumného záměru Slezské univerzity v Opavě vedeného profesorem Zdeňkem Jiráskem. Přináší pro českého čtenáře poutavou a mnohdy objevnou historii jedné z vedlejších zemí České koruny, která tvořila po více než čtyři staletí integrální součástí českého státu.

    Detail
  • Šlechticův žid - žid šlechticem CZ

    Publikace se věnuje problematice židovské elity a židovské šlechty v habsburské monarchii s důrazem na české země. Autoři jednotlivých kapitol pojednávají především o ekonomických, společenských a kulturních vztazích židovského obyvatelstva s nežidovskou vrchností, analyzují možnosti jejich ekonomického i společenského vzestupu, nobilitací, rodinné strategie, míru účasti na veřejném životě apod. Představují…

    Detail
  • Vít Honys Šlechtické sepulkrální památky Lounska

    V průběhu let 1999 – 2004 byla provedena první kompletní dokumentace sepulkrálních památek okresu Louny. Katalog 95 sepulkrálních památek v kostelích okresu Louny (náhrobníky, epitafy, mj. od Brykcího z Cynperka a Jörga Meyera) včetně...

    Detail
  • Petr Mašek Šlechtické rody v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (Díl II.) CZ

    Encyklopedie představuje nejrozsáhlejší soupis informací o všech šlechtických rodech a osobách se šlechtickým predikátem na území Zemí Koruny české od roku 1620. Obsahuje přes 10 000 hesel a zmiňuje více než 23 800 šlechtických predikátů. Zahrnuje rody žijící v hranicích dnešní České republiky a Slezského Těšínska (Bílsko) dokonce rakousko-uherské monarchie a také rody žijící na území celého Slezska do poloviny 18.…

    Detail
  • Petr Mašek Šlechtické rody v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (Díl I.) CZ

    Encyklopedie představuje nejrozsáhlejší soupis informací o všech šlechtických rodech a osobách se šlechtickým predikátem na území zemí Koruny české od roku 1620. Obsahuje přes 10 000 hesel a zmiňuje více než 23 800 šlechtických predikátů. Zahrnuje rody žijící v hranicích dnešní České republiky a Bílska do konce rakousko-uherské monarchie a také rody žijící na území celého Slezska do poloviny 18. století. Snadné…

    Detail
  • Ivo Cerman Šlechtická kultura v 18. století CZ

    Když si Giacomo Casanova vybral Čechy jako místo, kde stráví zbytek svého života, odcházel do země s vyspělou šlechtickou kulturou. Při zpětném pohledu však vypadá tvorba českých šlechticů poněkud bláznivě: Zjišťovali jste, zda je možno vidět nosem? Víte, že Valmont měl i českou verzi, kterou napsal kníže Lolo Clary? Napadlo vás někdy, zda tloušťka krku souvisí s pohlavním pudem? To jsou otázky, kterými se zabývali…

    Detail
  • Jan Květina Šlechtická demokracie CZ

    Anarchie, úpadek, nefunkční stát, zpupná šlechta či všemocní magnáti - to jsou obvykle pojmy, pomocí nichž je identifikována podstata politického systému polsko-litevského státu v raném novověku. Práce Jana Květiny je v českém prostředí první, která se touto problematikou zabývá detailně a jež se zároveň snaží - zčásti už svým provokativním názvem šlechtická demokracie - podobné stereotypy překonat. Úsilí…

    Detail
  • Jiří Brňovják Šlechticem z moci úřední CZ

    Pohled na moderní domácí historiografickou produkci ukazuje, že v rámci obecnějšího bádání nad raněnovověkou šlechtickou, resp. stavovskou společností habsburské monarchie či konkrétně českých zemí se hlavní badatelský zájem stále soustřeďuje především na výzkum aristokracie, tedy úzké prominentní vrstvy soudobé šlechtické společnosti.

    Detail