Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

História (10093 kníh v kategórii )

Máme v ponuke historické knihy, stačí si len vybrať. Vyber sa a ponor sa do časov dávno minulých....

  • Mária Kaššová, Marián Mrva Žilina

    Publikácia spomienkovej literatúry, ktorá zachytáva prierez životom obyvateľov mesta za niekoľko rokov, desaťročí. Kniha je venovaná všetkým Žilincom a Žilinčanom, ktorí sú spomenutí v texte a ktorí žili v meste - našim srdciam tak blízkemu.

    Detail
  • Žilina

    Kniha vyšla pri príležitosti 700. výročia prvej písomnej zmienky o Žiline ako meste. Jadro tvorí sedem dôležitých momentov v dejinách mesta. Opisuje niekoľko zaujímavých žilinských budov, jej stránky sú venované práve im. Skutočnou hlavnou postavou tejto knihy však ostáva mesto samotné. Toto sú jeho príbehy.

    Detail
  • Birgir Kluková Žiji se svou minulostí

    Soubor vzpomínek těch, kdo přežili holokaust. V roce 1995 vznikla ve Švýcarsku společnost nazvaná „Kontaktní místo pro ty, kdo přežili holokaust“, která reagovala na výzvu Elie Wiesela shromažďovat dosud neuveřejněné vzpomínky a uchovat je v rámci celosvětové sbírky svědectví o holokaustu. Podařilo se získat záznamy 15 jedinečných příběhů, jejichž protagonisté našli svůj nový domov ve Švýcarsku. Autoři vzpomínek…

    Detail
  • Theodor Herzl Židovský stát CZ

    Spisem Židovský stát z roku 1896 se vídeňský novinář Theodor Herzl (1860 - 1904) pokusil nalézt jasnou odpověď na tzv. židovskou otázku, která byla jednou z mnoha palčivých otázek konce 19. století. Přímým popudem pro hledání moderního řešení mu byla Dreyfusova aféra i neúnosná situace Židů v tehdejším světě a obzvlášť v Rusku. Židy v diaspoře pojímá jako jeden národ a jediné řešení vidí ve zřízení národního,…

    Detail
  • Paul Roland Židovský odboj

    Ve druhé světové válce hrozilo židovskému obyvatelstvu vyhlazení. Mnoho Židů odmítlo kráčet pod dohledem nacistů vstříc jisté smrti s rukama nad hlavou, ale nadechlo se k heroickým činům. Vězni v Sobiboru a Treblince zorganizovali úspěšné povstání...

    Detail
  • Yuri Slezkin Židovské století

    V úvodu tohoto mistrovského historického díla nalezneme smělé prohlášení: Moderní věk je věkem Židů a my všichni jsme, různou měrou, Židé. Tento výrok je samozřejmě obrazný a Yuri Slezkine jím jen podtrhuje svá provokativní tvrzení. Nejenže se Židé v...

    Detail
  • Simon Philip De Vries Židovské obřady a symboly CZ

    Toto dílo je v nejednom ohledu neobvyklé. Jeho autor, který působil před druhou světovou válkou čtyřicet osm let jako rabín židovské obce v holandském Haarlemu, je nejprve vydával na pokračování v nežidovských novinách. Už to svědčí o neobvyklém liberalismu čtenářů i autora samého. V jednotlivých kapitolách vysvětluje vznik a význam synagogy, slavení šabatu, hlavních židovských svátků, otázky spojené s obřízkou,…

    Detail
  • František Kunetka Židovské kořeny křesťanské anafory CZ

    Monografická studie Židovské kořeny křesťanské anafory vyšla ve Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci poprvé v roce 1994. Její první vydání i následný dotisk jsou již zcela rozebrány; bylo proto rozhodnuto přistoupit k vydání druhému. Těžištěm celé práce je zkoumání vzájemného vztahu mezi nejdůležitější modlitbou křesťanské liturgie – anaforou, neboli eucharistickou modlitbou, a mezi základním modlitebním…

    Detail
  • Jaroslav Achab Haidler Židovské hřbitovy a pohřbívání

    Dlouho očekávaná kniha Jaroslava Achaba Haidlera popisuje židovské pohřbívání a hřbitovy v Čechách a na Moravě. Poeticky, ale výstižně vysvětluje epitafy, znaky a symboly, židovský způsob pohřbívání i tajemné verše...

    Detail
  • Jan Boněk Židovská Praha CZ

    Město, které již víc než sto let neexistuje, a přitom bývalo jedním z nejvýznamnějších a dozajista také nejstarších středisek židovského etnika v Evropě. Podle legendy sem zamířili Izraelité po zboření legendárního Jeruzalémského chrámu, aby se stalo jejich Matičkou Prahou, Městem a Matkou v Izraeli. Od 16. století zjednodušeně židovské ghetto, které se v polovině 19. století změnilo na pátou městskou čtvrť. Na…

    Detail
  • Martin Šromovský Židovská otázka na Slovensku (1945 - 1953). Kniha II

    Kniha je prínosom najmä pri skúmaní prenasledovania židovského obyvateľstva v ostatných sovietskych satelitoch, keďže novšia literatúra vydaná v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku o tejto téme pojednáva pomerne stručne. Cieľom tejto publikácie je ponúknuť ucelené poňatie problematiky antisemitizmu a antisionizmu v Československu v rokoch 1948 – 1953 vo vzťahu k celkovým pomerom v sovietskom bloku. Prioritne…

    Detail
  • Hugo Gold Židovská náboženská obec v Bratislave v minulosti a súčasnosti

    Druhá časť knihy Huga Golda prináša obraz duchovného života a vnútornej diferenciácie bratislavskej židovskej komunity pred holokaustom. Tvorili ju ortodoxné, neologické i sionistické organizácie. Medzi nimi vynikala svetoznáma ješiva (rabínska škola), ktorá ešte sedem desaťročí po svojom zániku šíri slávu mesta v židovskom svete. Pôsobili tu aj iné vzdelávacie inštitúcie a početné humanitárne, náboženské či…

    Detail
  • Židovská menšina v Československu v letech 1956 - 1968 CZ

    Monografie vznikla na základě vybraných textů stejnojmenného přednáškového cyklu ve Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea v Praze.

    Detail
  • Miroslava Ludvíková, Peter Salner, Blanka Soukupová Židovská menšina v Československu po druhé světové válce

    Od osvobození k nové totalitě vychází jako souhrn přednáškového cyklu, který ve VKC ŽMP proběhl v roce 2008. Sborník se zabývá dosud méně známými tématy židovských dějin po druhé světové válce. Autorům šlo o to, ukázat, jaké strategie budoucnosti a modely života volila židovská menšina, jejíž přeživší příslušníci byli zbaveni domova, zdraví, majetku a museli se vypořádat s fenoménem hluboké životní diskontinuity.…

    Detail
  • Peter Salner Židovská komunita po roku 1945

    Kniha sa zaoberá témami návratu židovskej identity a pamäti, obrazu povojnovej reality Židov v slovenskej spoločnosti, ŠtB a židovskej mládeže, emigrácie a postoju k domovu a mnohými inými.

    Detail
  • Katarína Hradská Židovská Bratislava

    Sprievodca židovskou Bratislavou od najstarších čias po súčasnosť. Za čias rabína Chatama Sofera sa Bratislava stala centrom židovskej vzdelanosti a hrdila sa titulom Jeruzalem východu. Žilo tu mnoho významných osobností - rabínov, vedcov umelcov, lekárov a predstaviteľov svetového sionistického hnutia a ďalších prúdov židovského myslenia.

    Detail
  • Katarína Hradská Židovská Bratislava

    Židia, ich tradície a náboženské zvyky boli od nepamäti neodmysliteľnou súčasťou Bratislavy. Na jej území sa vzmáhali, budovali a tvorili kultúrne a duchovné hodnoty, ale tiež prežívali dramatické chvíle svojej existencie, ktoré vyústili takmer až do zániku židovskej komunity.

    Detail
  • Peter Frankl, Pavel Frankl Židia v Žiline

    História židovskej komunity v Žiline od roku 1918 až po roky po druhej svetovej vojne.

    Detail
  • Peter Frankl Židia v Žiline

    Voľné pokračovanie úspešnej publikácie Židia v Žiline vydanej v roku 2009. Obsahuje príbehy 28 židovských osobností a rodín, ktoré pôsobili, prípadne v Žiline vyrastali a ich osud bol spojený s mestom...

    Detail
  • Hugo Gold Židia v Bratislave v minulosti a súčasnosti

    Dejiny bratislavskej židovskej komunity od najstarších čias až po vznik prvej ČSR. Zostavovateľ knihy Hugo Gold zachytil všetky aspekty života židov v Prešporku: duchovný, sekulárny, hospodársky aj kultúrny. Ale aj významné medzníky: Ochranný list židovskej obce v Prešporku z roku 1714, bombardovanie Prešporka Napoleonom a ako to vnímal rabín Chatam Sófer.

    Detail
  • František Vnuk Židia na Slovensku v rokoch 1938 - 1948

    Ústav dejín kresťanstva na Slovensku v spolupráci s vydavateľstvom LÚČ v edícii Linea Recta Brevissima predkladajú záujemcom stručnou, ale vedecky dokumentovanou formou menej známe, kontroverzné, zamlčované a neraz falšované historické témy a ich účelovo podmienené interpretácie, ktoré sa odrážajú na súčasnom myslení mnohých a podmieňujú spoločenské dianie v našom národe a štáte.

    Detail
  • Peter Salner Židia na Slovensku po roku 1945

    Kniha Petra Salnera prináša doteraz neznáme poznatky z prostredia židovských náboženských obcí na Slovensku po druhej svetovej vojne. Autor narába s doteraz nedostupnými archívmi ÚZ ŽNO, ktoré predstavujú jediný a jedinečný zdroj poznatkov o ich vnútornom fungovaní a usporiadaní. Tieto pramene okrem iného dokladajú aj snahu obcí (o niekedy márne) uchovanie zvyškov židovského kultúrneho dedičstva, či židovského…

    Detail