Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Valerián Bystrický (12 kníh)

  • Vojtech Dangl, Valerián Bystrický Chronológia dejín Slovenska a Slovákov I. a II.(komplet dvoch dielov)

    Dejiny v dátumoch, dátumy v dejinách Dvojdielny titul Chronológia dejín Slovenska a Slovákov od najstarších čias po súčasnosť sa usiluje o maximálne dosiahnuteľnú kompaktnosť a naplnenie požiadaviek kladených na moderné spracovanie historickej chronológie. Publikácia vznikla ako kolektívne dielo vedeckých pracovníkov Historického ústavu SAV v spolupráci s prizvanými odborníkmi z iných historických vedeckých…

    Detail
  • Jan Němeček, Valerián Bystrický, Jan Kuklík (editor) Juraj Slávik: Moja pamäť - živá kniha II

    Juraj Slávik bol významným československým politikom a diplomatom, ktorý zastával v medzivojnovom období postupne vysoké administratívno-správne a politické funkcie. Začiatkom februára 1936 sa začína jeho kariéra diplomatická: bol menovaný za vyslanca v Poľsku, kde zostal až do nemeckej okupácie českých krajín. Za vojny v roku 1939 sa stal členom Československého národného výboru v Paríži a v júli 1940 bol menovaný…

    Detail
  • Valerián Bystrický, Dušan Kováč, Jan Pešek Kľúčové problémy moderných slovenských dejín

    Dejiny od čias, keď sa historiografia profesionalizovala a stala sa samostatnou vednou disciplínou, teda od druhej polovice 19. storočia, písali historici väčšinou ako národné príbehy. V Európe existovala aj tradícia univerzálnych či svetových dejín, ale úplná dominancia národných príbehov ako hlavného prúdu v historiografii je v 19. a 20. storočí zrejmá. Od 70. rokov pod vplyvom potsmoderného myslenia, ale aj v…

    Detail
  • Valerián Bystrický, Miroslav Michela, Michal Schvarc Rozbitie alebo rozpad?

    Udalosti v dňoch 14. a 15. marca 1939 predstavujú významné medzníky českých a slovenských dejín. Došlo k rozbitiu, alebo k rozpadu republiky? Autori kolektívnej monografie ponúkajú interpretácie tohto procesu v kontexte medzinárodného aj vnútropolitického vývoja Česko-Slovenska.

    Detail
  • Milan Zemko, Valerián Bystrický Slovensko v Československu 1918 - 1939

    Vznik československého štátu roku 1918 a nasledujúce medzivojnové dvadsaťročie predstavujú v moderných dejinách Slovenska mimoriadne dôležitú, možno povedať že prelomovú a historicky nezastupiteľnú epochu. Slovenský národ, ktorý najmä od rakúsko-uhorského vyrovnania roku 1867 začal čoraz väčšmi hospodársky i kultúrno-vzdelanostne zaostávať za vyspelejšími časťami Habsburskej ríše i samotného Uhorska a podľa…

    Detail
  • Valerián Bystrický, Jaroslava Roguľová Storočie procesov

    Kniha približuje moderné dejiny Slovenska prostredníctvom špecifického fenoménu-súdnych procesov. Osemnásť tematicky pestrých káuz z konca 19. storočia a z 20. storočia sa odohráva v Uhorsku, v medzivojnovej Československej republike, vo vojnovej Slovenskej republike a väčšia časť z nich pojednáva o udalostiach po Februári 1948 po nástupe komunistickej strany k moci. Kniha prináša nielen veľké prípady, ale aj menej…

    Detail
  • Valerián Bystrický, Jaroslava Roguľová Storočie propagandy

    Na slovenské dejiny 20. storočia, plné zvratov, prevratov a veľkej dynamiky, možno nazerať z najrozličnejších uhlov. Práve optika propagandy prináša veľmi zaujímavé...

    Detail
  • Valerián Bystrický, Jaroslava Roguľová Storočie škandálov

    Verejnosť vždy prejavovala záujem o život svojich národných, spoločenských či politických elít. Mnohým z nich nemožno uprieť záslužnú prácu za dosiahnutie štátnych a národných cieľov, odhodlanie či sebaobetovanie, no aj im sa za ich pôsobenia prihodili pošmyknutia a zaplietli sa do rozličných afér. Intrigy, peniaze, politická moc, tajomstvá, vášne, alkohol či ženy vedeli poriadne skomplikovať život aj popredným…

    Detail
  • Valerián Bystrický, Róbert Letz, Ondrej Podolec Vznik Slovenského štátu 1.

    Bezprostredne po vzniku Slovenského štátu, ale aj neskôr v emigrácii po roku 1945 sa aktéri udalostí vývoja na Slovensku koncom 30. rokov vracali k ich hodnoteniu. Všetky tieto práce sú viac-menej prirodzene ovplyvnené politickým a ideologickým zameraním ich tvorcov a navyše silne podmienené dobou vzniku.

    Detail
  • Valerián Bystrický, Róbert Letz, Ondrej Podolec Vznik Slovenského štátu 2.

    Bezprostredne po vzniku Slovenského štátu, ale aj neskôr v emigrácii za druhej svetovej vojny i v ďalšej emigrácii po roku 1945 sa aktéri udalostí vývoja na Slovensku koncom 30. rokov vracali k ich hodnoteniu. Všetky tieto práce sú viac-menej prirozdene ovplyvnené politickým a ideologickým zameraním ich tvorcov a navyše silne podmienené dobou vzniku. S rovnakým prístupom treba hodnotiť výpovede obžalovaných pred…

    Detail
  • Valerián Bystrický Zahraničnopolitické súvislosti vzniku Slovenského štátu 14. marca 1939

    Záujem slovenskej verejnosti o vývoj vo svete vzrástol po vzniku ČSR rovnako ako sa zvyšoval interes susedných krajín o túto časť štátu. Po podpísaní Mníchovskej dohody 29. septembra 1938 sa zmenil vzťah nacistického Nemecka k Slovenskej krajine predovšetkým v dôsledku agresívnych cieľov A. Hitlera. Začiatkom roku 1939 sa stretli ambície radikálnej časti členov HSĽS a „vodcu“ tretej ríše na spoločnej platforme,…

    Detail