Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Róbert Letz (23 kníh)

  • Róbert Letz Andrej Hlinka vo svetle dokumentov

    Reprezentatívny výber 59 dokumentov pokrývajúcich azda všetky podstatné etapy a dimenzie verejného účinkovania Andreja Hlinku, kňaza, politika a národného dejateľa, ponúka možnosť utvoriť si pomerne komplexný obraz o jednej z najvýraznejších osobností novodobých slovenských dejín. Napriek rozličným prístupom k interpretácii jeho postojov a činov je nespochybniteľné, že Hlinka rozhodujúcim spôsobom prispel k…

    Detail
  • Róbert Letz Bratia Letzovci

    Profesori Ján a Róbert Letzovci - otec a syn - približujú život a dielo ďalších Letzovcov - bratov Štefana a Bela -, významných tvorcov a propagátorov slovenskej literatúry. Táto nesporne zaujímavá a podnetná knižočka vznikala...

    Detail
  • Róbert Letz Černová 1907

    Tvorcovia tejto knihy pripravenej k 110. výročiu Černovskej tragédie sa podujali hľadať jej odkaz v širokom historickom oblúku a v súvislostiach národného pohybu, ktoré sú späté s pôsobením kľúčovej osobnosti našich moderných dejín – Andreja Hlinku. Slováci zrejme nenájdu za posledných 110 rokov inú osobnosť, ktorá by takou mierou prispela k ich sformovaniu v moderný politický národ a následne k jeho nezávislosti.…

    Detail
  • Alena Bartlová, Róbert Letz Dejepis pre 3. ročník gymnázií - Národné dejiny

    Učebnica dejepisu pre žiakov tretieho ročníka gymnázií.

    Detail
  • Róbert Letz, Blažej Belák Drahomilovaní moji!

    Publikácia oboznamuje s korešpondenciou jednej z najvýznamnejších postáv protikomunistickej rezistencie na Slovensku – študenta medicíny Alberta Púčika (*7. október 1921 Dolné Motešice, okr. Trenčín, – †20. február 1951 Bratislava). A. Púčik svoj nesúhlas s politickými pomermi po roku 1945 prejavil tým, že sazapojil do letákových akcií. Toto angažovanie mu vynieslo prvé zaistenie a proces 25. októbra 1946 s trestom…

    Detail
  • Róbert Letz, Martin Lauko Hlas Slovenska v kontexte slovenského samizdatu

    Kniha je prvým zväzkom novej edície Dokumentov Antológia slovenského samizdatu, vydaná v spolupráci s Ústavom pamäti národa. Edícia chce spracovať najdôležitejšie tituly slovenského samizdatu...

    Detail
  • Róbert Letz Ján Vojtaššák

    Zborník z vedeckej konferencie k 140. výročiu narodenia(Spišská Kapitula 14. 15. november 2017)...

    Detail
  • Peter Slepčan, Róbert Letz Krížom k svetlu

    Mons. Dr. Michal Buzalka (1885 – 1961) bol výraznou osobnosťou slovenského verejného i cirkevného života v 20. storočí. Narodil sa vo Svätom Antone, teológiu vyštudoval vo Viedni, kde bol aj vysvätený za kňaza. Ako farár pôsobil v Skýcove, vo Vajnoroch a v Zavare. Ako rektor Kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda v Trnave a neskôr i v Bratislave vychoval výraznú generáciu kňazov. V roku 1938 ho pápež Pius XI.…

    Detail
  • Pavol Stano, Róbert Letz Národe môj

    Informačne bohatá reprezentatívna publikácia dokumentuje sériu podujatí konaných v septembri 2014 pri príležitosti 150. výročia narodenia Andreja Hlinku, kňaza a politika, jednej z najvýznamnejších osobností slovenských dejín. Jej obsah tvoria: 1. príhovory prednesené na slávnostnom zhromaždení v historickej budove NR SR v Bratislave (J. Figeľ, V. Judák, R. Letz, J. Pavlík), 2. príspevky deviatich historikov, ktoré…

    Detail
  • Róbert Letz Odkaz živým

    Tragický osud Alberta Púčika, Antona Tunegu a Eduarda Tesára, ktorých popravili z politických dôvodov 20. februára 1951, je pomerne frekventovanou témou v spisbe, zaoberajúcej sa obdobím komunistického režimu. Všeobecne sa vie, že politický proces, ktorého sa stali obeťou, patril k najznámejším. Celý prípad usmerňovali z najvyšších straníckych miest, kde sa v konečnom dôsledku rozhodlo o živote troch hlavných…

    Detail
  • Róbert Letz Pohľady na osobnosť Andreja Hlinku

    Andrej Hlinka patrí ku kontroverzným postavám našej histórie. Jedni ho zatracujú, iní velebia. Táto kniha nemá ambície ani vyzdvihovať, ani zatracovať. Opisuje Hlinku z rôznych pohľadov – ako kňaza, vedúceho predstaviteľa strany, bojovníka za autonómiu Slovenska, ale ajako človeka. Je ďalším kúskom do mozaiky národných dejín.

    Detail
  • Róbert Letz Sedembolestná Panna Mária v slovenských dejinách

    Bohato ilustrovaná kniha ponúka odbornej i širokej čitateľskej verejnosti fundovaný obsažný a ucelený pohľad na vznik a vývoj úcty k Sedembolestnej Panne Márii od jej historických počiatkov až po súčasnosť. Poukazuje pritom na významnú úlohu, ktorú zohralo kresťanstvo v slovenských dejinách. Autor vychádza z najnovších historických výskumov a z vedeckého skúmania veľkého množstva historických prameňov a literatúry…

    Detail
  • Róbert Letz, Peter Mulík, Alena Bartlová Slovenská ľudová strana v dejinách 1905 - 1945

    Kolektívna monografia zahŕňa príspevky popredných slovenských odborníkov na najnovšie dejiny. Mapuje existenciu SĽS od jej vzniku ešte v rámci maďarskej strany Néppárt cez osamostatnenie sa, činnosť počas prvej ČSR, ako štátostrany v rámci vojnovej SR až po zánik na jar 1945. Príloha prináša prehľadnú chronológiu udalostí, menoslov funkcionárov a prehľad mestských i okresných odbočiek strany.

    Detail
  • Róbert Letz Slovenské dejiny IV

    Štvrtý diel edície Slovenské dejiny zahŕňa obdobie ohraničené rokmi 1914 – 1993, teda od začiatku prvej svetovej vojny po vznik samostatnej Slovenskej republiky. Predmetné obdobie je mimoriadne dôležité a súčasne hektické, bohaté na prelomové zmeny a zvraty, ktoré výrazne zasiahli a formovali celú slovenskú spoločnosť. Ide o stále živé a diskutované dejiny, ktoré často až dodnes pôsobia polarizujúco. Širokej…

    Detail
  • Róbert Letz Slovenské dejiny V. (1938-1945)

    Publikácia je organickou súčasťou edície Slovenské dejiny I – IV. Nadväzuje na ňu chronologicky, tematicky i spôsobom spracovania. Slovenské dejiny V vymedzujú historické obdobie rokov 1938 – 1945. Ide o zložité obdobie, zahŕňajúce výrazné štátoprávne zmeny od vyhlásenia autonómie Slovenska v roku 1938, vznik a zánik Slovenskej republiky 1939 – 1945, ako aj kultúrne, sociálne a hospodárske pomery v danom období.…

    Detail
  • Róbert Letz Slovenské územie v historickom kontexte

    Publikácia sa venuje termínu slovenské územie ktorého názov je odvodený od slovenského etnika, obývajúce tento regiónnepretržite od príchodu slovanských kmeňov až do súčasnosti. Slováci žili na tomto území kompaktne, kontinuálne a boli najpočetnejší. Popritom geografický a kultúrny priestor slovenského územia bol už pred príchodom Slovanov vymedzený určitými stereotypmi, na ktoré Slovania po svojom príchode…

    Detail
  • Jan Pešek, Róbert Letz Štruktúry moci na Slovensku 1948-1989

    Štruktúry moci ... dopĺňajú predchádzajúce práce náčrtom mechanizmu vládnutia, pričom samotná moc mala v zásade perzekučný charakter počas celej existencie komunistického režimu v Československu. Práca je súčasťou poznávania našej nedávnej minulosti, bez jej poznania nie je možné sa s ňou vyrovnať.

    Detail
  • Róbert Letz Úsilie Slovákov o autonómiu

    Autonómia – samospráva Slovenska patrí ku kľúčovým pojmom moderných slovenských dejín. Jej predpokladom bola existencia slovenského národa s vlastnými dejinami a kultúrou a vlastné ním obývané územie...

    Detail
  • Róbert Letz V hodine veľkej skúšky

    Listy biskupa Michala Buzalku. Spoločné prejavy slovenských katolíckych biskupov – súbor dokumentov. Potreba komplexného poznania našich dejín si naliehavo vyžaduje, aby sa predmetom výskumu stali listy všetkých významnejších kultúrnych a spoločenských osobností, a to aj z oblasti cirkevného života. V tomto diele nájde čitateľ organicky prepojené osobné listy biskupa Michala Buzalku s korešpondenciou o jeho…

    Detail
  • Valerián Bystrický, Róbert Letz, Ondrej Podolec Vznik Slovenského štátu 1.

    Bezprostredne po vzniku Slovenského štátu, ale aj neskôr v emigrácii po roku 1945 sa aktéri udalostí vývoja na Slovensku koncom 30. rokov vracali k ich hodnoteniu. Všetky tieto práce sú viac-menej prirodzene ovplyvnené politickým a ideologickým zameraním ich tvorcov a navyše silne podmienené dobou vzniku.

    Detail
  • Valerián Bystrický, Róbert Letz, Ondrej Podolec Vznik Slovenského štátu 2.

    Bezprostredne po vzniku Slovenského štátu, ale aj neskôr v emigrácii za druhej svetovej vojny i v ďalšej emigrácii po roku 1945 sa aktéri udalostí vývoja na Slovensku koncom 30. rokov vracali k ich hodnoteniu. Všetky tieto práce sú viac-menej prirozdene ovplyvnené politickým a ideologickým zameraním ich tvorcov a navyše silne podmienené dobou vzniku. S rovnakým prístupom treba hodnotiť výpovede obžalovaných pred…

    Detail