Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Róbert Gáfrik (6 kníh)

  • Leopold Moravčík, Michal Habaj, Dušan Deák, Róbert Gáfrik, Anna Rácová Balíček histórie, ktorá zaujme každého

    Spoznajte Féničanov i históriu Číny a Indie prostredníctvom tejto knižnej kolekcie...

    Detail
  • Dušan Deák, Róbert Gáfrik, Anna Rácová Farebná India

    India žije závratným množstvom farieb, zvukov, vôní a chutí. Indické mestá, festivaly a jedlá priťahujú všetky zmysly. India láka svojím kultúrnym bohatstvom, etnickou rôznorodosťou a živými tradíciami. Kniha, ktorú držíte v rukách, predstavuje jej bohatú geografiu a históriu, rozmanitosť jazykov, kultúr a náboženstiev, krásu indickej literatúry, tradície indického myslenia, vedy a umenia či pestrosť indickej…

    Detail
  • Róbert Gáfrik Hra s cudzou kultúrou

    Robert Gáfrik (1977) je literárny vedec a vysokoškolský pedagóg. Vyštudoval angličtinu a nemčinu na Fakulte humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Absolvoval niekoľko študijných pobytov v Nemecku a v Indii. Od roku 2003 pôsobí v Ústave svetovej literatúry SAV, kde sa venuje literárnej komparatistike. Zaujíma sa o nemeckú, sanskrtskú a hindskú literatúru a kultúru. Na Pedagogickej fakulte…

    Detail
  • Róbert Gáfrik Indické bájky

    Päťdesiatdva bájok má väčšinou zvieracie námety. Vystupujú tu tigre, šakaly, kozy, mačky, husi a iné zvieratá, ktorým sa síce sčasti ponechávajú ich pôvodné vlastnosti a vzorce správania, no Indovia im zavše pripisovali aj iné vlastnosti. Napríklad pre indického zajaca mala byť príznačná skôr múdrosť než zbabelosť (v bájke Pyšný lev nemal tzv. zajačie úmysly), alebo sova nie je symbolom múdrosti, ale vyvoláva strach…

    Detail
  • Róbert Gáfrik Od významu k emóciám

    Zvykneme si myslieť, že diskurz o literatúre sa začal vyvíjať od Platóna a Aristotela, pokračoval Longinom, klasicistickými mysliteľmi, romantikmi a kulminoval v dvadsiatom storočí plejádou rôznych teórií od formalizmu po dekonštrukciu a kultúrne štúdie. V Číne, Japonsku, Indii a arabskom svete však existujú literárnokritické tradície, ktoré sa vyvinuli nezávisle od západného diskurzu. Najstaršie a…

    Detail
  • Róbert Gáfrik Zobrazovanie INDIE v slovenskej literatúre

    India zohrávala významnú úlohu v európskej imaginácii už od antiky. V 18. storočí britské kolonizačné aktivity priniesli bližšie kontakty a nové poznanie indickej kultúry, ktoré sa prejavilo aj v...

    Detail