Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Peter Salner (18 kníh)

  • Peter Salner Bratislavské kaviarne a viechy

    Spoločenský život Bratislavy vrcholil v období pred 2. svetovou vojnou. Dobová tlač, memoáre i spomienky súčasníkov približujú nezabudnuteľnú atmosféru spoločenskej zábavy a tolerancie. Od začiatku 20. storočia boli v meste obľúbené kaviarne s modernými interiérmi, kvalitnou obsluhou, širokou ponukou káv a rôznych nápojov, domácimi i zahraničnými časopismi, hudobnou produkciou a mnohými inými lákadlami. Denne…

    Detail
  • Peter Salner Bratislavské kaviarne a viechy

    Autor je pracovník SAV v oblasti etnológie a veľký znalec predvojnového spoločenského života Bratislavy. Dobová tlač, memoáre, spomienky súčasníkov približujú nezabudnuteľnú atmosféru spoločenskej zábavy a tolerancie v medzivojnovej Bratislave. Od začiatku 20. storočia boli v meste obľúbené kaviarne s modernými interiérmi, kvalitnou obsluhou, širokou ponukou káv a nápojov, časopismi, hudobnou produkciou a inými…

    Detail
  • Peter Salner Bratislavské kaviarne a viechy

    Autor je pracovník SAV v oblasti etnológie a veľký znalec predvojnového spoločenského života Bratislavy. Dobová tlač, memoáre, spomienky súčasníkov približujú nezabudnuteľnú atmosféru spoločenskej zábavy a tolerancie v medzivojnovej Bratislave. Od začiatku 20. storočia boli v meste obľúbené kaviarne s modernými interiérmi, kvalitnou obsluhou, širokou ponukou káv a nápojov, časopismi, hudobnou produkciou a inými…

    Detail
  • Peter Salner Budúci rok v Bratislave

    Budúci rok v Jeruzaleme… Tieto slová Pesachovej hagady každoročne zaznievajú v židovských domácnostiach, v ktorých si pri sederovej večeri pripomínajú vyslobodenie z egyptského otroctva. Budúci rok v Bratislave… Tieto slová sa postupne stali zaklínadlom skupiny židovských emigrantov, ktorí odišli zo Slovenska po 21. auguste 1968. Našli nové domovy v rôznych štátoch a svetadieloch. Postavili tam domy, zasadili…

    Detail
  • Miroslav Hroch, Peter Salner, Blanka Soukupová Cesty urbánní antropologie CZ

    Kolektivní monografie představuje směrování současné středoevropské urbánní antropologie. Jednotlivé kapitoly jsou zaměřeny na historii subdisciplíny a na nejdůležitější oblasti výzkumu (město a národní identita, městská krajina). Kniha je opatřena résumé v angličtině.

    Detail
  • Peter Salner, Martin Kvasnica Chatam Sofer Memoriál

    Chatam Sofer (1762 - 1839) patrí medzi najväčšie autority ortodoxného judaizmu. Od jeho smrti uplynuli takmer dve storočia, dodnes je vďaka nemu Pressburg známy v celom židovskom svete. Paradoxne v jeho pôsobisku sa o ňom vie len málo. Kniha mapuje život a dielo tohto významného rabína, ale aj osudy miesta jeho posledného odpočinku. Najstarší zachovaný židovský cintorín v Bratislave bol počas holokaustu a v období…

    Detail
  • Peter Salner Minulý rok v Jeruzaleme

    Budúci rok v Bratislave... Tieto slová sú viac než len parafrázou každoročného pesachového požehnania. Stali sa názvom knihy, najmä však tmelom fóra židovských emigrantov, ktorí odišli zo Slovenska po auguste 1968. Nápad stretnúť sa opäť v miestach svojej mladosti sa dlho javil ako krásny, no nesplniteľný sen. Keď sa v máji 2005 napokon vytúžené stretnutie úspešne uskutočnilo, zdalo sa, že skupina stratila dôvody…

    Detail
  • Peter Salner Môj židovský humor

       Osobný sprievodca židovským humorom.

    Detail
  • Peter Salner Mozaika židovskej Bratislavy

    Mozaika židovskej Bratislavy je poskladaná z obrázkov medzivojnového obdobia, ale aj zo smutných spomienok na holokaust. Ilustrujú názorovú pestrosť židovskej komunity, i rôznorodosť kontaktov s inými etnikami a náboženstvami. Nebol by to však židovský pohľad, keby zdanlivo jednoznačný obraz pluralitnej, tolerantnej a multikultúrnej spoločnosti nezahmlieval (neraz nepríjemnými) pochybnosťami. Táto mozaika už nikdy…

    Detail
  • Peter Salner Požehnaný spravodlivý sudca

    Kniha si všíma formy pohrebov príslušníkov židovskej komunity v súčasnosti. V úvodných kapitolách autor približuje bratislavskú židovskú komunitu a jej cintoríny. Ťažiskom publikácie je stav tradičného pochovávania do zeme (podľa ortodxného aj neologického rítu). Osobitnú pozornosť venuje kremácii. Túto formu pochovávania ortodoxný judaizmus odmieta, ale po holokauste sa rozšírila aj v bratislavskom prostredí. Dnes…

    Detail
  • Peter Salner Premeny židovskej Bratislavy 1945 - 1989

    Premeny a vývoj židovskej komunity v Bratislave po roku 1945 v spomienkach súčasníkov, v archívnych materiáloch a dennej tlači. Ako sa bratislavskí židia vyrovnávali s fyzickými a psychickými dôsledkami holokaustu, o hľadaní vízie budúcnosti a sklamaní z reality komunistického režimu v päťdesiatych rokoch. Kniha mapuje emigračné vlny po vojne, po roku 1948 a po auguste 1968, ale aj vývoj náboženského povedomia v…

    Detail
  • Ján Hlavinka, Peter Salner Tábor smrti Sobibor

    Kniha Sobibor – tábor smrti (dejiny a odkaz) vznikla pri príležitosti 75. výročia povstania väzňov v tábore smrti Sobibor a následného zničenia tohto miesta hrôzy. Toto miesto má osobitný význam pre Slovensko, pretože práve tu bolo...

    Detail
  • Peter Salner Židia na Slovensku po roku 1945

    Kniha Petra Salnera prináša doteraz neznáme poznatky z prostredia židovských náboženských obcí na Slovensku po druhej svetovej vojne. Autor narába s doteraz nedostupnými archívmi ÚZ ŽNO, ktoré predstavujú jediný a jedinečný zdroj poznatkov o ich vnútornom fungovaní a usporiadaní. Tieto pramene okrem iného dokladajú aj snahu obcí (o niekedy márne) uchovanie zvyškov židovského kultúrneho dedičstva, či židovského…

    Detail
  • Peter Salner Židovská komunita po roku 1945

    Kniha sa zaoberá témami návratu židovskej identity a pamäti, obrazu povojnovej reality Židov v slovenskej spoločnosti, ŠtB a židovskej mládeže, emigrácie a postoju k domovu a mnohými inými.

    Detail
  • Miroslava Ludvíková, Peter Salner, Blanka Soukupová Židovská menšina v Československu po druhé světové válce

    Od osvobození k nové totalitě vychází jako souhrn přednáškového cyklu, který ve VKC ŽMP proběhl v roce 2008. Sborník se zabývá dosud méně známými tématy židovských dějin po druhé světové válce. Autorům šlo o to, ukázat, jaké strategie budoucnosti a modely života volila židovská menšina, jejíž přeživší příslušníci byli zbaveni domova, zdraví, majetku a museli se vypořádat s fenoménem hluboké životní diskontinuity.…

    Detail