Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Juraj Hradský (11 kníh)

  • Juraj Hradský Bitka pri Lamači

    Po víťazstve pruskej armády v bitke pri Hradci Králové, 3. júla 1866, sa rakúske vojská presúvali k Prešporku, kde mali zabrániť v postupe na Viedeň. Bitka pri Lamači ukončila Prusko-Rakúsku vojnu na poludnie 22. júla 1866...

    Detail
  • Juraj Hradský Bratislavskí majstri kati

    Až do konca 19. storočia sa v Prešporku verejne popravovalo. Dnes tieto ponuré miesta exekúcií pripomínajú už iba záznamy v súdnych knihách. Popravovalo sa na Hlavnom námestí, pri Kostole sv. Trojice, na Krížnej ulici, na rohu Trnavskej a Vajnorskej ulici, na Somárskom vrchu nad Hradom. Bratislavské privilégiá, mestská justícia, právo, zločiny a tresty, mená bratislavských majstrov katov, zápisnice, v ktorých sú…

    Detail
  • Juraj Hradský, Pavel Habáň, Pavol Pevný Čaro chladných zbraní - História, mýty, legendy

     História zbraní je stará ako ľudstvo samo. Ako prvé sa objavili bpdné, sešné a úderné zbrane, nazývané aj chladné zbrane. Prešli dramatickým vývojom. Ich tvar a forma boli spočiatku prísne účelové, v závislosti od stupňa vývoja spločnosti a ich použitia. História i legendy hovoria o zbraniach, ktoré mali svoje vlastné mená a chýr o nich sa šíril po stáročia. Niektoré boli slávne vďaka hrdinom, iné vďaka kvalitnému…

    Detail
  • Juraj Hradský Čunovo

    Čunovo je najjužnejšou mestskou časťou Bratislavy. Leží v hraničnom trojuholníku medzi Rakúskom, Maďarskom a Slovenskom. Na základe Parížskej mierovej konferencie boli obce Rusovce, Jarovce a Čunovo v roku 1947 pripojené k Československu...

    Detail
  • Juraj Hradský Dúbravka - Pozsonyhidegkút - Kaltenbrunn

    Dúbravka leží na východnom úpätí Devínskej Kobyly. Pôvodná obec existovala už v 14. storočí a patrila hradu Devín. Jej história je ale oveľa staršia. Výhodná geografická poloha ju predurčovala na osídlenie už v pravekom období...

    Detail
  • Juraj Hradský, Jozef Mallinerits Jarovce

    Geografická poloha v hraničnom trojuholníku v blízkosti Dunaja oddávna predurčovala Jarovce, aby sa stali dôležitou križovatkou obchodných ciest, vojenských ťažení, či prosperujúcim a strategicky dôležitým hospodárskym a ekonomickým zázemím. Autori mapujú históriu Jaroviec do polovice 20. storočia, kedy 15. októbra 1947, na základe Parížskej dohody, bola pričlenená k Československu. Vychádza k osemstému výročiu…

    Detail
  • Juraj Hradský Lamač

    Obec Lamač leží na úpätí Malých Karpát severne od Bratislavy. V 16. storočí sa tu usídlili chorvátski kolonisti. Stáročia bola vinárskou, poľnohospodárskou a ovocinárskou zásobárňou pre prešporské trhy. Najvýznamnejšou udalosťou v dejinách Lamača – Blumenau bolo posledné dejstvo Prusko-rakúskej vojny, ktoré vošlo do dejín ako „Bitka pri Lamači“. Oveľa dôležitejšie v živote obyvateľov obce však vždy boli tzv. „malé…

    Detail
  • Juraj Hradský Napoleon a Bratislava

    Kniha Napoleon a Bratislava 1805, 1809 pripomína dvesté výročie podpísania tzv. bratislavského mieru v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca dňa 26. decembra po bitke pri Slavkove. Týmto aktom prakticky zanikla Svätá ríša rímska nemeckého národa a jeho dôsledky dopadli na ďaľší vývoj Európy. Obyvatelia a návštevníci Paríža často ani nevedia, že ulica Rue de Presbourgh neďaleko Champs Elysée je pomenovaná podľa…

    Detail
  • Juraj Hradský Odsúdený č. 3359

    Svedectvo Štefana Kiripolského – bývalého reportéra rádia Slobodná Európa a politického väzňa o praktikách totalitného režimu v ČSSR v 50. až 80. rokoch 20. storočia. V roku 1954 sa emigrant Kiripolský stal obeťou politického únosu: KGB a ŠtB ho z Viedne uniesli späť do Československa. Nasledujúcich 15 rokov prežil v šiestich väzniciach a tomuto obdobiu venoval najväčšiu časť svojho rozprávania. Jeho súčasťou sú…

    Detail
  • Juraj Hradský, Jozef Mallinerits Rusovce – Oroszvár – Karlburg

    Rusovce ležia v hraničnom trojuholníku medzi Slovenskom, Rakúskom a Maďarskom. Toto územie s bohatou históriou bolo osídlené už v praveku. Žili tu Kelti a neskôr Rimania postavili vojenský tábor Gerulata. Po vpáde germánskych kmeňov sem prišli Longobardi, Avari a Slovania. Najstaršia písomná zmienka o Rusovciach pochádza z roku 1208. Nachádza sa v listine kráľa Ondreja II., ktorou potvrdil založenie benediktínskeho…

    Detail
  • Juraj Hradský, Adalbert Hackenberger, Viliam Stockmann Štefánka

    Komplexný príbeh jedného miesta - domu na Suchom mýte s popisným číslom 741/59, ktorý vstúpil do histórie Bratislavy a povedomia jej obyvateľov a návštevníkov ako „Kaviareň Štefánka“. Bohatú a pohnutú históriu...

    Detail