Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Jozef Hanák (5 kníh)

  • Jozef Hanák Bratislavskí fotografi

    Prvý dôkladný a ucelený pohľad na rozvoj portrétnej, dokumentárnej, technickej, reklamnej a výtvarnej fotografie v našom hlavnom meste. Dejiny prešporskej a bratislavskej fotografie od vynálezu dagerotypie po rozvoj súkromných ateliérov v prvých desaťročiach 20. storočia – od Klemensa po Kozicsa, Kožehubu, Apfelovcov a ďalších. Kniha je výsledkom niekoľkoročnej bádateľskej práce autora, zberateľa dobových…

    Detail
  • Jozef Hanák Obsadenie Bratislavy (1918-1920)

    Mimoriadne zaujímavé rozprávanie o málo známych súvislostiach so vznikom 1. ČSR. Autor na veľmi veľkom množstve historických skutočností približuje situáciu v budúcom hlavnom meste Slovenska. Po skončení 1. svetovej vojny a Trianone maďarská vláda nechcela opustiť mesto, až ju napokon vytlačili čs legionári z talianskeho frontu a regulárna čs armáda. Ide o krátke obdobie, kedy sa Bratislava volal Wilsonovo, kedy po…

    Detail
  • Jozef Hanák Obsadenie Bratislavy (1918-1920)

    Mimoriadne zaujímavé rozprávanie o málo známych súvislostiach so vznikom 1. ČSR. Autor na veľmi veľkom množstve historických skutočností približuje situáciu v budúcom hlavnom meste Slovenska. Po skončení 1. svetovej vojny a Trianone maďarská vláda...

    Detail
  • Jozef Hanák, Barbora Kopuncová Prešporské opevnenia

    V 13. storočí vznikol obranný systém mesta, ktorý sa po stáročia zveľaďoval a prispôsoboval palebnej sile útočníkov. V 18. storočí sa hradby a opevnenia stali brzdou rozvoja mesta a po nariadení Márie Terézie boli zbúrané. Ich fragmenty sa v meste nachádzajú dodnes. Kniha je bohato ilustrovaná dobovými dokumentmi, mapami, rytinami a fotografiami a kresbami rekonštruovaných hradieb v jednotlivých obdobiach ich…

    Detail
  • Jozef Hanák Slováci v Prešporku 1825 - 1918

    Autor sa venuje obdobiu najväčšieho národnostného a sociálneho útlaku slovenskej menšiny vo vtedajšom Prešporku. Toto maďarsko-nemecko-slovensko-židovské mesto zaznamenávalo v polovici 19. storočia prudký rozmach – priemyselný ale aj kultúrny. Autor popisuje postupné uvedomovanie si identity slovenského národa – od polovice 20. rokov 19. stočia, revolučné štyridsiate roky, štúrovskú generáciu, vznik spolkového…

    Detail