Jan Pešek (13 kníh)
-
Jan Pešek Centrum moci
Pojmom stranícky aparát alebo aparát komunistickej strany sa označovali členovia komunistickej strany, ktorí boli jej platenými zamestnancami a venovali práci pre ňu svoj pracovný čas. Tento aparát mal v mocenskom systéme vlády komunistickej strany rozhodujúce postavenie, bol jej oporou, vykonávateľom a spolutvorcom straníckej politiky. Ústredný stranícky aparát, t. j. aparát ÚV KSS, bol centrom komunistickej moci…
Detail -
Valerián Bystrický, Dušan Kováč, Jan Pešek Kľúčové problémy moderných slovenských dejín
Dejiny od čias, keď sa historiografia profesionalizovala a stala sa samostatnou vednou disciplínou, teda od druhej polovice 19. storočia, písali historici väčšinou ako národné príbehy. V Európe existovala aj tradícia univerzálnych či svetových dejín, ale úplná dominancia národných príbehov ako hlavného prúdu v historiografii je v 19. a 20. storočí zrejmá. Od 70. rokov pod vplyvom potsmoderného myslenia, ale aj v…
Detail -
Jan Pešek Komunistická strana Slovenska
O perzekúciách, nezákonnostiach a zločinoch komunistického režimu sa písalo veľa, no veľmi málo o samotnej komunistickej strane, ktorá bola hlavným pilierom (chrbticou) komunistického režimu. Veľmi málo, alebo takmer vôbec sa nerozoberalo, aká to bola politická strana, akú mala štruktúru, členstvo, vedenie, stranícky aparát, ako vlastne fungovala. Historik Jan Pešek sa venuje dejinám tejto strany v období od roku…
Detail -
Jan Pešek Nástroj represie a politickej kontroly. Štátna bezpečnosť na Slovensku 1953 - 1970
Monografia sa venuje problematike pôsobenia ŠtB po roku 1953, t. j. v období, keď sa postupne menila z nástroja masovej a trestnej perzekúcie na nástroj plošnej politickej kontroly a cieleného pôsobenia proti nepriateľským osobám.
Detail -
Jan Pešek, Michal Barnovský Pod kuratelou moci Crkvi na Slovensku v rokoch 1953–1970
Publikácia obsahovo i metodikou spracovania (kombináciou chronologického a problémového prístupu) nadväzuje na prácu oboch autorov Štátna moc a cirkvi na Slovensku 1948 – 1953 (Bratislava, 1997). I. kapitola stručne zhrnuje jej obsah a vytvára určitý vstup na skúmanie novej etapy vývoja od roku 1953. V nej už vzťah štátu a cirkví nemal takú zjavne vyhrotenú podobu ako v predchádzajúcom období, keď štátna moc…
Detail -
Václav Vondrášek, Jan Pešek Slovenský poválečný exil a jeho aktivity 1945 - 1970
Tento titul je v českom jazyku Publikácia sa zameriava na problematiku konštituovania a činnosti slovenského povojnového exilu spätého so Slovenskou republikou z rokov 1939 – 1945 a vplyvu jej režimu v širších súvislostiach vnútropolitického a medzinárodnopolitického vývoja v nasledujúcom období od roku 1945 do konca 60. rokov minulého storočia. Autorianalyzujú nástup a aktivity mladoľudáckej generácie po vypuknutí…
Detail -
Jan Pešek, Róbert Letz Štruktúry moci na Slovensku 1948-1989
Štruktúry moci ... dopĺňajú predchádzajúce práce náčrtom mechanizmu vládnutia, pričom samotná moc mala v zásade perzekučný charakter počas celej existencie komunistického režimu v Československu. Práca je súčasťou poznávania našej nedávnej minulosti, bez jej poznania nie je možné sa s ňou vyrovnať.
Detail -
Jan Pešek, Michal Barnovský V zovretí normalizácie
Publikácia nadväzuje na spoločné práce oboch autorov Štátna moc a cirkvi na Slovensku 1948 – 1953 a Pod kuratelou moci. Cirkvi na Slovensku v rokoch 1953 – 1970. Je založená na rozsiahlom archívnom výskume a predstavuje prvé ucelenejšie spracovanie skúmanej problematiky. Na začiatku normalizácie, najmä v roku 1970, štátna moc obnovovala poriadok a zatláčala cirkvi viac menej do podmienok pred januárom 1968.…
Detail