Ján Lenčo (31 kníh)
-
Ján Lenčo Didaktická kronika rodu Hohenzollernů CZ
Didaktickou kroniku psal Ján Lenčo v podzimních měsících roku 1963. Chtěl vytvořit ironickou encyklopedii politické zlotřilosti, odhalit mechanismus negativní formy státní moci, zformulovat její filozofii. Kniha je nejenom obrazem předdemkratického období Československa, ale obrazem negativní moci na kterémkoli místě a v kterékoli době.
Detail -
Ján Lenčo Hriech v Turecku
Hriech v Turecku žilinského prozaika Jána Lenča obsahuje mierne exotické témy nazvané napr. Stalo sa na bazári, Burza hadov, Šialená budova, Zas kat, Jeden pohreb, Parazit a hostiteľ, Väčší a menší svätec, Kat a tma, Onomastická bláznivina, Konšeli v nadčase, Bezočivý plagiát, Majster popravný, Necynická nepoviedka, Svadba princeznej, Vládcov rozkaz, Prorok v krčme, Lovec a korisť, Turecké rozhrešenie...
Detail -
Ján Lenčo Odyseus
Dielo Jána Lenču - Odyseus, bronz a krv je bez pochýb jedným z najvýznamnejších historických románov v slovenskej literatúre. Autor týmto dielom dokázal, že aj slovenský autor dokáže spracovať robustnú historickú tému na takej umeleckej úrovni, ktorá ho začlení minimálne do európskeho literárneho kontextu. Lenčo v tomto historickom románe majstrovsky, pútavou formou, avšak bez lacných zjednodušení, priblížil širokej…
Detail -
Ján Lenčo Posledný anjel
Nazdávam sa, že táto kniha je mojím posledným dielom - kiež by som sa mýlil. Začal som ju písať po otrasnom a rozhodujúcom zážitku vlani v rakúskom Kremse a komponoval som ju tak ako Luckine krídla a Hriech v Turecku - prvá a posledná poviedka tematicky súvisia a odporúčam ich čítať bez ostatných, tie až po nich. Do knihy som zaradil v závere aj niekoľko starších hororových poviedok spred viac ako 40 rokov.
Detail