Ivan Bohuš (18 kníh)
-
Ivan Bohuš Dr. Téry a Vysoké Tatry
Dr. Edmund Téry (1856 – 1917) sa vypracoval z lekára baníckej chudoby v Banskej Štiavnici až na ministerského radcu pre zdravotníctvo v Budapešti. Autor publikácie sa zameral na Téryho ako na turistu, horolezca a mimoriadne aktívneho funkcionára turistických spolkov (Uhorského karpatského a Maďarského turistického spolku). Edmund Téry sa zapísal do dejín „dobývania“ tatranských štítov najmä prvovýstupmi na…
Detail -
Ivan Bohuš J.G. Rainer a Vysoké Tatry
Z obsahu: - Curriculum vitae - Nájomca (Starého) Smokovca - Svedectvá pamätnej knihy - Rainer v tvorbe ľudového veršotepca - Utajovaná kráľostká návšteva - Milovník prírody a propagátor turistiky - Rainerova chata - Čo nasledovalo - Pocta Rainerovi - Pramene a literatúra Obrazový materiál.
Detail -
Ivan Bohuš Na štíty a sedlá / Exploring peaks and seddles
Vysoké Tatry vďaka členitému terénu na malej ploche ponúkajú množstvo atraktívnych výstupových možnosí. Na svoje si prídu horolezci, vyhľadávajúci čo najobtiažnejšie trasy, ako aj vysokohorskí turisti, ktorým ide predovšetkým o spoznávanie krajiny, a ktorí radi vyhľadávajú miesta s veľkolepými výhľadmi. Tekéto možnosti ponúkajú desiatky tatranských štítov. Zámerom autora bolo poskytnúť informatívny prehľad o…
Detail -
Ivan Bohuš Najkrajšie cyklotrasy – Tatry a okolie
Kniha Najkrajšie cyklotrasy (Tatry a okolie) z edície Po Slovensku, mapuje slovenské regióny tak, ako ich možno vidieť zo sedla bicykla. Jej cieľom je predstaviť Tatry z hľadiska najkrajších cyklistických trás, ktoré sa dajú absolvovať vo forme okruhov.
Detail -
Ivan Bohuš Od ohnísk a kolíb po tatranské osady
Autor publikácie priblíži čitateľovi udalosti, ktoré motivovali ľudí spočiatku k stavbe záveterných stienok z kamenia okolo ohnísk, prístreškov z čečín, neskôr kolíb a pevných zrubov, ktoré v nejednom prípade dali základ novovznikajúcim osadám. Zámerom opisu dejín tatranských osád nie je ich kompletné zhrnutie, ale snaha priblížiť čitateľom atmosféru, ktorá tu v tom-ktorom období panovala.
Detail -
Ivan Bohuš, Katarína Slobodová Nováková Potulky po Tatrách
Kolekcia o Tatrách v slovenskom a anglickom jazyku, ideálna ako darček.Na štíty a sedlá / Exploring peaks and seddles: Vysoké Tatry vďaka členitému terénu na malej ploche ponúkajú množstvo atraktívnych výstupových možností. Na svoje si prídu horolezci, vyhľadávajúci čo najobtiažnejšie trasy, ako aj vysokohorskí turisti, ktorým ide predovšetkým o spoznávanie krajiny, a ktorí radi vyhľadávajú miesta s veľkolepými…
Detail -
Ivan Bohuš Pozdrav z Tatier / Greetings from the Tatras
Stručná história turistiky a kúpeľníctva vo Vysokých Tatrách, dobové aj súčasné fotografie, prvé pohľadnice, dopravné prostriedky, horské športy a Tatry po prvej svetovej vojne.
Detail -
Ivan Bohuš Príbehy zemepisných názvov Vysokých Tatier
Príbehy zemepisných názvov ponúkajú iný pohľad na dobre známe i odľahlé kúty Vysokých Tatier. Spočiatku boli názvy odvodzované najmä podľa vlastníckych vzťahov, neskôr zanechali v tatranskej toponymii svoju pečať lovci, bylinkári, hľadači...
Detail -
Ivan Bohuš Rozprávanie o názvoch a prvých výstupoch na tatranské vrcholy
Publikácia charakterizuje 46 tatranských štítov, vysvetľuje pôvod a význam ich názvov, podáva svedectvo o ich priekopníckom poznávaní, turistickom a horolezeckom podmaňovaní. Pôvodné texty monografických Rozprávaní o tatranských štítoch, ktoré Ivan Bohuš st. s fotografiami Boženy Mrhovej publikoval v časopise Krásy Slovenska 1979-1982 tematicky vyexcerpoval, čiastočne upravil, novšími údajmi doplnil a fotograficky…
Detail -
Ivan Bohuš Štefan Zamkovský a Vysoké Tatry
Príbeh horolezca, horského vodcu, záchranára a chatára, ktorému prasklo srdce, že musel opustiť svoje milované Tatry...
Detail -
Ivan Bohuš, Anna Hurajtová Štrbské Pleso a Štrba na starých pohľadniciach
Kniha Štrbské Pleso a Štrba na starých pohľadniciach je ďalším titulom z edície Na starých pohľadniciach. Publikácia pomocou viac ako 150 pohľadníc z prvej polovice 20. storočia, ktoré sú zaradené do topografických alebo tematických skupín, predstavuje rôzne kapitoly z dejín tatranskej osady Štrbské Pleso a obce Štrba.
Detail -
Ivan Bohuš Szontaghovci a Vysoké Tatry
Publikácia je venovaná „zakladateľovi Nového Smokovca, klimatoterapie vo Vysokých Tatrách, organizátorovi horskej vodcovskej a záchrannej služby, priekopníkovi lyžiarstva a jeho synovi, pokračovateľovi v načatom diele, ktorého neprávom vyhnali z Vysokých Tatier“. Autora Ivana Bohuša, regionálneho historika, publicistu a do odchodu do dôchodku zamestnanca Výskumnej stanice TANAP-u netreba zvlášť predstavovať. Je…
Detail -
Ivan Bohuš Tatranské chaty / Tatra chalets
Dobové aj súčasné fotografie tatranských chát a chodníkov, stručná história, popis trás a odporúčané túry.
Detail -
Ivan Bohuš Tatranské doliny / Tatra valleys
Publikácia podáva stručný obraz o dejinách a miestopise tatranských dolín v slovenskej časti Vysokých Tatier. Hlavným zámerom autora bolo vzbudiť záujem čitateľa o ďalšie spoznávanie vysokotatranských dolín zo značených turistických chodníkov. Slovenský a anglický text.
Detail -
Ivan Bohuš Tatranské doliny v zrkadlení času
Publikácia opisuje vysokotatranské doliny s ich odvetviami v historickom kontexte, od ich poznávania prvými lovcami, hľadačmi pokladov, baníkmi a nakoniec vedcami a turistami. Autor, známy tatranský historik, tu opisuje výstavbu starých hospodárskych ciest, turistických chodníkov, chát a množstvo iných zaujímavostí. Časť reprezentačného fotografického materiálu tvoria aj archívne zábery. V záverečnej časti knihy je…
Detail -
Ivan Bohuš Tatranské štíty a ľudia
Autor v publikácii približuje na príklade päťdesiatich štítov ľudské vzťahy k Vysokým (a na príklade Giewontu) aj Západným Tatrám. Menný register obsahuje takmer 480 mien, s ktorými sa spájajú – v niektorých prípadoch – skutočne pozoruhodné osudy. Nie sú to len mená priekopníckych turistov, horolezcov a horských vodcov, ale sú medzi nimi aj bývalí exploatátori tatranskej prírody, vedci, stavitelia turistických…
Detail