Emil Višňovský (8 kníh)
-
Emil Višňovský Človek ako Homoagens
Táto kniha nevznikala intencionálne, t. j. ako zámerný projekt, ktorý by sa bol postupne napĺňal jednotlivými kapitolkami. Intencionálne vznikali len jednotlivé štúdie a až následne som z nich skomponoval celok, ktorý predkladám čitateľovi. Ak platí, že celok je predsa len viac než suma jednotlivých častí, tak moja autorská nádej spočíva práve v tom, že v tomto celku čitateľ nájde aspoň náčrt širšieho obrazu nášho…
Detail -
Emil Višňovský Človek by mal žiť v záhrade
Filozofická esej je žáner, ktorým sa autor obracia na širšiu intelektuálnu a kultúrnu verejnosť. Je to žáner, prostredníctvom ktorého sa filozofia usiluje vystúpiť zo svojich úzko odborných kruhov a problémov a nadviazať komunikáciu aj s nefilozofmi či filozofickými laikmi. V takejto polohe je zamýšľaná a štylizovaná väčšina textov v tejto knižke. Tematicky sa tieto texty pohybujú v troch okruhoch: kultúra, život,…
Detail -
Blanka Šulavíková, Emil Višňovský Ľudská prirodzenosť a kultúrna identita
Dnes znova hľadáme ľudskú prirodzenosť a kladieme si otázku, kde pramení - v prírode či v kultúre? To, na čo vieme s istotou odpovedať je, prečo ju hľadáme: pokúšame sa presnejšie vedieť, kto sme, akí sme, a prečo takí sme. Autori tejto knižky reagujú na návrat tohto pojmu do filozofie a socio-humanitných vied. Autori: René Balák, Blanka Šulavíková, Milan Petkanič, Andrej Rozemberg, Mária Tokárová, Jana…
Detail -
Emil Višňovský Nové štúdie o pragmatizme a neopragmatizme
Aká filozofia je pragmatizmus? U nás stále predovšetkým neznáma, nepochopená, ignorovaná, dezinterpretovaná, „cudzia“ či odmietaná, „podozrivá“ alebo údajne nedostatočne „vznešená“ – pre niektorých dokonca ani nie filozofia, keďže meno „pragmatizmus“ je vari jedno z najhoršie znejúcich mien, aké môže niesť taká vysoká intelektuálna aktivita, ako je filozofia... Napriek tomu sa túto filozofiu autor pokúša (znova)…
Detail -
Václav Černík, Jozef Viceník, Emil Višňovský Praktické usudzovanie, konanie a humanitná interpretácia
Kniha je venovaná problematike praktického usudzovania a jeho úlohe vo vysvetlení a chápaní ľudského konania. Práca chce ukázať, ako sa táto problematika vyvíjala v dejinách ľudského myslenia, najmä filozofie a metodológie sociálnych vied. Nejde však o dejiny, ale o typológiu, o jej priblíženie. Priblíženie aj prostredníctvom takých autorov, ako sú napr.: Aristoteles, Hume, Kant, Hegel, Marx, Dewey, atď.
Detail -
Václav Černík, Emil Višňovský Vzťah teoretického a praktického v sociálnych a humanitných vedách
Táto publikácia vznikla ako výsledok tretej, záverečnej časti výskumu, ktorý prebiehal v rámci grantového projektu VEGA Metodológia sociálnych a humanitných vied (vybrané problémy) v rokoch 2003 - 2005. Nadväzuje na prvú a druhú časť riešenia danej úlohy, ktorého výsledky boli publikované v monografických zborníkoch Problém rekonštrukcie sociálnych a humanitných vied (2004) a Zákon, explanácia a interpretácia v…
Detail