Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Kalligram (283 kníh )

  • Ota Weinberger Inštitucionalizmus

    Nová teória konania, práva a demokracie. „Pravidlá a reálie šachovej hry určujú rovnako určité hracie povinnosti (ktoré sa realizujú pri vstupe do hry s partnerom), ako aj možnosti hracích konaní, ale nie faktické rysy partie. Rozhodnutie o konaní závisí od rozhodnutia hráča, ktorý si vyberá z triedy možných ťahov. Je dôležité poukázať na to, že výber ťahu (hracieho programu alebo výseku programu, napr. trojťažky)…

  • Lev Šestov Moc kľúčov

    Jedno zo zlomových diel ruskej náboženskej filozofie začiatku dvadsiateho storočia sa považuje za prácu inklinujúcu k existencialistickým trendom vo filozofii. Paradoxnosť Šestova spočívala v tom, že bol filozof, teda človek mysliaci a poznávajúci, a tragédiu ľudskej existencie spoznával negujúc poznanie. Bojoval proti tyranii rozumu, moci poznania, ktorá vyhnala človeka z raja na územie samotného poznania, pričom…

  • Marina Čarnogurská Čínske odpovede

    Kniha prináša zaujímavé svedectvo o čínskej láske k múdrosti, o jej odpovediach na filozofické a metafyzické otázky, aké si kládli filozofickí predstavitelia rôznych svetových civilizácií. Kniha posúva našu europocentrickú predstavu o líniách svetovej filozofie do východnejších končín a dokazuje prínos čínskej múdrosti do pokladnice svetového kultúrneho dedičstva. Preklad: Marina Čarnogurská Návrh obálky: Tibor…

  • Józef Tischner Medzi slobodou a porobou

    Po Etike solidarity (Kalligram 1998) sa Józef Tischner (1931–2000) predstavuje slovenskému čitateľovi výberom z esejí, ktoré vznikali od konca sedemdesiatych do konca deväťdesiatych rokov. V centre Tischnerovej pozornosti je najmä problematika ľudskej slobody, vzťahu človeka k moci, vzťahu cirkvi a štátu, miesta náboženstva a cirkvi v súčasnom svete.

  • Karl Jaspers Malá škola filozofického myslenia

    Prednášky Karla Jaspersa, ktoré odzneli pôvodne v Bavorskom rozhlase, neboli o malých filozofických otázkach či o základoch filozofického myslenia. Mali vyprovokovať poslucháča, aby sa vydal cestou myslenia a zistil, o čo vlastne vo filozofii ide. Malá škola filozofického myslenia znamená, že empirické a racionálne myslenie dovedieme až do krajnosti tam, kde sa ukazujú východiská.

  • Arthur Schopenhauer Metafyzika pohlavnej lásky

    Milostná túžba, ktorú sa nespočetnými slovnými spojeniami ustavične pokúšajú vyjadriť básnici všetkých dôb, no svoj predmet nevyčerpávajú, ba nemôžu mu dostáť, táto túžba, ktorá s vlastnením nejakej určitej ženy spája predstavu nekonečnej blaženosti, a s myšlienkou, že je nedosiahnuteľná, nevýslovnú bolesť - táto túžba lásky a bolesť lásky nemôže brať svoju látku z potrieb efemérneho indivídua, ale je vzdychom ducha…

  • Rainer Maria Rilke O umení

    V prítomnom výbere zostavovateľ zachytáva celé spektrum Rilkeho záujmov - od tvorby autorov krajinomalieb, cez koncepciu estetiky vecí, až po problém individuality umelca či básnika. Výber dopĺňa niekoľko listov, ktoré Rilke písal grófke Sizzoovej do Adamoviec pri Trenčíne. Eseje sa vyznačujú mimoriadnou intenzitou výrazu, presnosťou vyjadrenia, úsilím o prezentáciu filozofie života, a jednoznačne oslovujú i…

  • Johan Huizinga Kultúra a kríza

       Akékoľvek však jeho neskoré diela V tieňoch zajtrajška a Zhanobený svet predstavujú gesto intelektuálneho vzopätia proti dobovému úpadku do barbarstva, bolo by omylom považovať ich len za reakciu na európsky fašizmus. Huizinga bol totiž presvedčený, že tá podoba kultúry, ktorá mu je drahá, v tridsiatych rokoch 20. storočia už celkovo dospela k svojmu koncu. Za tento úpadok sú zodpovedné tak bujnejúce…

  • Mirko Kovač Európska hniloba

    Európska hniloba je svojským umeleckým vyznaním, akousi ars poetikou gurmána života, zástancu všetkého ľudského v čoraz nehumánnejšom svete. Kĺbi v sebe životnú múdrosť, esenciu viacgeneračných skúseností a originálny postoj k svetu. Čitateľa priam strhne vášnivý i osobne zaujatý spôsob rozprávania, presvedčivá argumentácia i špecifické spájanie etiky s estetikou.

  • Aristoteles Etika Nikomachova

    Aristoteles napísal spolu tri etiky: Veľkú etiku, Etiku Nikomachovu a jej inú verziu – Etiku Eudémovu. Aristoteles zakladá delenie spravodlivosti na zákonnú spravodlivosť a na spravodlivosť etickú. A práve etickej spravodlivosti sa venuje v diele Etika Nikomachova. Aristoteles ju považuje za spravodlivosť vo vlastnom zmysle slova, za rovnocennú s ostatnými etickými cnosťami (udatnosť, umiernenosť). To, čo má s nimi…

  • Willard V.O. Quine Z logického hľadiska

    Dielo jedného z najvplyvnejších amerických filozofov vychádza z logického empiricizmu Rudolfa Carnapa a ďalších predstaviteľov Viedenského krúžku; knihu Z logického hľadiska tvorí súbor deviatich Quinových statí, ktoré okrem iného obsahujú náčrty pozícií, aké zastával vo svojich ďalších prácach (ontologický záväzok, pojmy analytickosti, synonymie, existencie, významu, referencie, modality a pod.)

  • Bertrand Russell Jazyk a poznanie

    Kniha Jazyk a poznanie pozostáva z dvoch desiatok statí a prednášok, ktoré spadajú do Russellovho filozoficky najplodnejšieho obdobia, do rokov 1901- 1924. V tomto období vznikli jeho najvýznamnejšie objavy na poli logiky, a vytvoril aj svoje najznámejšie filozofické teórie. Dokladom toho sú aj práce, ktoré slovenský čitateľ práve dostáva do rúk.

  • Pascal Bruckner Bieda prosperity

    Filozof Pascal Bruckner (1948) sa preslávil ako autor kriticko-teoretických esejí o súčasnej spoločnosti, je však aj slávnym románopiscom. Esej Bieda prosperity sa koncentruje na súčasné podoby ekonomizmu a úchylky trhovej spoločnosti. Bruckner filozoficky hodnotí súčasné univerzum človeka ako jednotlivca i ako člena ľudskej spoločnosti. Podľa neho je ekonómia jediná sféra, ktorá odoláva v čase všeobecnej krízy…

  • Andrei Pleşu Minima moralia

    Súhrn poznámok z oblasti etiky, ku ktorým autora priviedli rozmanité okolnosti každodenného života: zúfalstvo, eufória, intelektuálny zápal i zmätok v duši, stretnutia s priateľmi i nepriateľmi, hnev, láska, bezradnosť i nádej. Začať treba od seba, od akútnej potreby usporiadať si myšlienky.

  • Aleš Debeljak Kozmopolitická metafora

    Aleš Debeljak (1961), kľúčová postava novšej slovinskej literatúry. Esejista, básnik, literárny vedec a sociológ kultúry, sa v tejto esejistickej knižke zaoberá predovšetkým problémom vzájomného prenikania národnej a individuálnej existencie, kľučkovaním medzi úskaliami multikulturalizmu a do seba uzavretou provinčnosťou, ako aj potrebou uchovania stredoeurópskeho i európskeho duchovného priestoru.

  • Péter Nádas Hamlet je slobodný

    Péter Nádas je nielen mimoriadny prozaik, ale aj vynikajúci esejista a dramatik. V jeho tvorbe dochádza k syntéze prepracovanej formy a psychologickej i myšlienkovej hĺbky. V slovenskom výbere môže čitateľ nájsť veľmi aktuálne, nie však publicisticky povrchové úvahy o európskej integrácii, o východoeurópskych tajných službách a našom mravnom rozklade, esej o balkánskej vojne, ako aj vzrušujúce úvahy o divadle,…

  • Človek – demokracia – poznanie

    Výber štúdií zo súčasnej chorvátskej filozofie, ktorý pripravil popredný chorvátsky filozof Lino Veljak, prináša ukážky toho, čo dnes jej tvorcovia poskytujú verejnosti a svetovej filozofii. Zborník prezentuje pluralizmus súčasnej chorvátskej filozofie; čitateľa upúta nielen odbornou úrovňou riešenia jednotlivých filozofických problémov, ale aj ich tematickou pestrosťou

  • Alister McGrath Dawkinsov boh

    Kniha je odpoveďou Richardovi Dawkinsovi, autorovi mimoriadne populárnych prác o vede (Sebecký gén, Slepý hodinár) a asi najznámejšiemu ateistovi na svete. Dawkins sa preslávil kontroverznými názormi na náboženstvo a autor knihy sa pustil do otvorenej polemiky s niektorými jeho tézami: konflikt medzi vedou a náboženstvom, teória evolúcie z pohľadu sebeckého génu či úloha vedy pri vysvetľovaní sveta. Autor predkladá…

  • George W. Grayson Čudní spolunocľažníci

       Fundovane napísaná kniha podložená rozhovormi s vyše 60-timi americkými a európskymi expertami na medzinárodné vzťahy, sleduje boj o rozšírenie NATO od začiatočnej fázy po úspešné zavŕšenie hlasovaním v americkom Senáte. Autor zasvätene predstavuje kľúčové postavy tejto päťročnej drámy a predkladá vlastné postrehy o neustále sa meniacom politickom ovzduší v období po studenej vojne.

  • Rudolf Sloboda Narcis a iné

    Silne subjektívny, nepochopiteľne životne autentický ráz Slobodovej tvorby, jeho až neznesiteľne intenzívne a sebatrýznivé sebaskúmanie zo všetkých mysliteľných strán, ktoré samozrejme presahovalo aj do skúmania a komentovania fragmentov okolitej reality, a ďalej jeho neviazaný, esteticky nenormovaný, netradičný mix rozprávačských a sujetovo-kompozičných postupov so zameraním sa mikroúrovne textovej výstavby, na…

  • Robert Menasse Krajina bez vlastností

    Zmes politologických, sociologických a literárnokritických úvah, ktorých ústrednou témou je identita Rakúska. Jednotlivé texty sú analyticky dôkladné, nekompromisné v hodnotení, erudované a štylisticky prepracované a nechýba im ani vtip a nadhľad pri vyslovovaní často i nepríjemných konštatovaní o súčasnej rakúskej realite.

  • Teodor Münz Listy filozofom

       Autor pracoval od mladosti ako historik filozofie, zaoberal sa slovenskou i európskou filozofiou, najmä osvietenskou. Touto knihou oslovuje Platóna, Voltaira, Schweitzera, Nietzcheho a iných.

  • Marcin Król Liberalizmus strachu a liberalizmus odvahy

    Kniha svetoznámeho poľského filozofa a politológa predkladá vývin doterajších liberalistických predstáv o ideálnom usporiadaní ľudskej spoločnosti.