Ústav slovenskej literatúry SAV (21 kníh )
-
Timotea Vráblová Ako čítať traktátovú literatúru 17. - 18. storočia
Vedecká monografia z oblasti genológie o problematike traktátovej literatúry je prvým pokusom priblížiť širšej odbornej verejnosti málo známe traktátové pramene. Vznikla na základe odbornej diskusie medzi vedcami spoločenských vied krajín regiónu V4.
-
Lenka Rišková Básnické umenie podľa Bohuslava Tablica
Bohuslav Tablic (1769 - 1832) sa vo svojom diele opakovane zaoberal otázkami podstaty a funkcií básnického umenia. Hoci tieto poznámky v podobe literárnohistorických reflexií a úvodných komentárov k prácam rozmanitého charakteru nezhrnul do samostatnej práce - osobitnej úvahy alebo ucelenejšej rozpravy, vo svojom súhrne vytvárajú ucelený estetický koncept. Predkladaná monografia analyzuje Tablicove vyjadrenia o…
-
Ivana Taranenková Bude ako nebolo
Publikácia pokračuje v mapovaní podôb populárnych žánrov, nadväzuje na zborníky Strach a hrôza. Podoby hororového žánru z roku 2011 a Vražda v zasadačke. Podoby detektívneho žánru z roku 2009. Texty publikácie pochádzajú od prispievateľov z domáceho a českého výskumného prostredia. Ich autori nachádzajú v literárnom a filmovom materiáli prvky utopických tém, motívov alebo autorských stratégií, ktoré prítomnosť…
-
Jana Kuzmíková František Švantner
Súbor štúdií z vedeckej konferencie organizovanej pri príležitosti 100. výročia narodenia významného slovenského spisovateľa Františka Švantnera (29.1. 1912 - 13.10.1950), prinášajúci aktuálne zhodnotenie a interpretáciu Švantnerovho diela domácimi literárnymi vedcami i zahraničnými slovakistami. Súčasťou publikácie je tiež kalendárium autorovho života a diela a obrazová príloha.
-
Gizela Gáfriková Hugolín Gavlovič a jeho dielo v dobovom literárnom a kultúrnom kontexte
Zborník prináša príspevky z medzinárodnej vedeckej konferencie Hugolín Gavlovič (1712 - 1787) a jeho dielo v dobovom literárnom a kultúrnom kontexte, ktorá sa konala pri príležitosti trojstého výročia narodenia H. Gavloviča 12. a 13. novembra 2012 v Bratislave. Autori príspevkov nahliadli na texty Gavlovičových diel Kresťanská škola a Valaská škola mravúv stodolaz rôznych uhlov pohľadu - zamerali sa na muzikologický…
-
Kultúrne dedičstvo Gemera a Malohontu a jeho sprístupňovanie
Zborník z rovnomennej interdisciplinárnej konferencie s cyklickou ročnou periodicitou konanej v roku 2015 je zameraný na kultúrnu pamäť regiónu z hľadiska výskumu rôznych vedeckých disciplín. Jednotlivé štúdie analyzujú literárne, hudobné a architektonické pamiatky Gemera a Malohontu, život a dielo osobností, ktoré sa narodili, študovali alebo pôsobili v danej oblasti a ktoré zohrali kľúčovú úlohu nielen v miestnom…
-
Erika Brtáňová Literárnohistorické kolokvium
Zborník obsahuje štúdie z dvoch pracovných stretnutí slovenských literárnych historikov, ktoré boli zamerané na odborné problémy súvisiace s interpretáciou literárnych textov domácej (uhorskej) proveniencie z obdobia stredoveku a renesancie. Príspevky sa dotýkajú stereotypov v doterajších interpretáciách konkrétnych literárnych textov, inšpirácií literárnohistorických výskumov pri ich výklade a významu…
-
Erika Brtáňová Literárnohistorické kolokvium III.
Súbor štúdií k problematike barokovej poetiky a kultúry je v poradí tretím výstupom z cyklického projektu odborných stretnutí s názvom Literárnohistorické kolokvium, ktorého cieľom je oživiť vedeckú diskusiu o interpretačných možnostiach diel staršej slovenskej literatúry v kontexte troch línií: identifikácia výkladových stereotypov, aplikácia nových metodologických prístupov pri interpretácii textov a význam…
-
Erika Brtáňová Literárnohistorické kolokvium IV.
Tretí zväzok Literárnohistorického kolokvia uzaviera sériu pohľadov do staršej slovenskej literatúry. Zborník prináša súbor interpretačných štúdií o slovenskej literatúre z obdobia prelomu 18. a 19. storočia, ktoré označujeme....
-
Jana Kuzmíková Literatúra v kognitívnych súvislostiach
Autorský kolektív kolektívnej monografie Literatúra v kognitívnych súvislostiach tvoria Jana Kuzmíková, Silvia Gáliková, Róbert Gáfrik, Lukáš Procháska a Zuzana Fonioková (ČR). Kniha je prvou publikáciou vydanou na Slovensku, ktorá v interdisciplinárnom presahu ucelene mapuje hlavné problémové okruhy kognitívnych skúmaní literatúry. Základné východiská predstavuje úvodná kapitola, ktorá objasňuje pozíciu…
-
Fedor Matejov Meandre
Súbor textov Meandre je venovaný synekdochicky slovenskej literatúre od prelomu 40. a 50. rokov po prelom 80. a 90. rokov. Jeho rozpätie evokačne možno vymedziť na jednej strane situáciou povojnovej emfázy a komemorácie „staviame ti máj (názov dobovo príznačnej krátkej prózy D. Tatarku) a na strane druhej melancholickou situáciou „sochy v meste sú zahalené, /už dlho (verše Š. Strážaya fixujúce urbánnu scenériu z…
-
Jana Pácalová Metamorfózy rozprávky
Monografia Jany Pácalovej Metamorfózy rozprávky (Od Jána Kollára po Pavla Dobšinského) sleduje problematiku pôsobenia rozprávky v slovenskom romantizme, materiálovo vychádzajúc z prvých intencionálnych zápisov rozprávok, z rukopisných zbierok a prameňov a tiež z knižných vydaní rozprávok v 19. storočí. V centre pozornosti je problém textácie a literarizácie rozprávok. Autorkiným cieľom bolo priebežne poukázať na…
-
Ivana Taranenková Možnosti autobiografickosti
Publikácia vychádza z príspevkov rovnomennej vedeckej konferencie, ktorá sa konala v Ústave slovenskej literatúry SAV 11. a 12. októbra 2011. Jej zámerom bolo uvažovať o prejavoch autobiografickosti v umení v interdisciplinárnom kontexte, s prihliadnutím na problémy identity, subjektu a jeho autobiografickej pamäti. Východiskom bolo chápanie autobiografickosti najmä ako estetickej kategórie s jej možnými presahmi…
-
Juraj Palkovič, Lenka Rišková (editor) Muza ze slovenských hor
Publikácia predstavuje kombináciu faksimilného vydania pôvodného textu zbierky Muza ze slovenských hor z roku 1801 od Juraja Palkoviča (1769 - 1850) a jej transkribovanej podoby. Na základe spoznania autentickej typografickej a jazykovej podoby textu si môže dnešný čitateľ vytvoriť predstavu o charaktere slovenskej knižnej kultúry na prelome 18. a 19. storočia. Doplnkom reedície sú dve vedecké štúdie, ktoré autora a…
-
Erika Brtáňová, Oľga Vaneková Pamäť literárnej vedy
Zborník vznikol pri príležitosti 100. výročia narodenia Jozefa Ambruša (1914 - 1993), jedného z najuznávanejších odborníkov v oblasti textológie a editorstva. Poukazuje na dôležitosť a význam jeho vedeckých a editorských aktivít pre výskum a ukazuje, ako na výsledky jeho mnohostranného bádania nadväzujú nasledujúce generácie literárnych vedcov a kde, do akých problémových polí sa výskum ním sledovaných otázok…
-
Erika Brtáňová Pamäť literárnej vedy: Gizela Gáfriková
Zborník približuje osobnosť literárnej vedkyne Gizely Gáfrikovej (1945 2014), dlhoročnej pracovníčky Ústavu slovenskej literatúry SAV. Táto vynikajúca znalkyňa literárneho baroka, skvelá textologička a editorka prispela...
-
Karol Csiba Privátne - Verejné - Autobiografické
Monografia sa orientuje na kultúrne aspekty pôsobenia Mila Urbana, Jána Smreka, Jána Poničana a TidaJ. Gašpara sprostredkované ich memoárami. Upozorňuje tak na vzťah medzi „umelcom“ a „intelektuálom“ („kultúrnym dejateľom“), teda konkrétnejšie na pôsobenie slovenských spisovateľov v spoločenskom živote a z toho vyplývajúcu „zodpovednosť“. Sprostredkovane sa dotýka komplexných otázok súvisiacich s históriou, s…
-
Jana Pácalová Rozprávky Janka Rimavského
Koncom roku 1843 napísal Ján Francisci (1822 - 1905) zbierku rozprávok Codex diversorum auctorum A, ktorú zamýšľal vydať knižne. Tlačou však nevyšla a dobové rozprávkové edície z tohto rukopisu čerpali iba minimálne. O dva roky neskôr vydal v Levoči zbierku Slovenské povesti (1845), ktorá sa svojej reedície nedočkala, a po tom, čo rozprávky z nej zaradil Pavol Dobšinský do Prostonárodných slovenských povestí (1880 -…
-
Timotea Vráblová Spi v kolíske srdca môjho
Monografia z oblasti hymnológie venovaná vianočnej duchovnej piesni. Autorka sa v nej pokúsilapozrieť komplexnejšie na vianočnú kultúru cez optiku žánru duchovnej piesne, s prepojením aj na výtvarné, dramatické a hudobné umenie.
-
Ivana Taranenková Strach a hrôza
Interdisciplinárny súbor štúdií o problematike hororového žánru je výsledkom nových tematicky koncentrovaných metodologických pristavení nad žánrami populárnej kultúry a ich presahmi a styčnými bodmi s tzv. vysokou kultúrou. Autormi jednotlivých príspevkov sú literárni a filmoví veci a filozofi, takže literárnovedný pohľad na prvky hororu v slovenskej, českej a poľskej literatúre dopĺňajú globálnejšie situované…
-
Peter Zajac Štúr, štúrovci, romantici, obrodenci
Publikácia vychádza z príspevkov, ktoré odzneli na rovnomennej medzinárodnej konferencii Ústavu slovenskej literatúry SAV v dňoch 28. - 29. mája 2015 pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra (28. októbra 1815) a zároveň 90. výročia narodenia literárneho vedca Oskára Čepana (1925 - 1992). Už jej názov odkazuje na problém adekvátneho pomenovania generácie romantikov verzus študentskej „družiny štúrovcov“…