Podporiť čarovnú poličku je možné prostredníctvom zobrazovania reklám. Zvážte prosím možnosť vypnutia adblocku a pomôžte nám prevádzkovať túto službu aj naďalej.
Vaša podpora je pre nás veľmi dôležitá a vopred vám ďakujeme za prejavenú ochotu.

Marenčin PT (747 kníh )

  • Richard Bilsker Bergson

    Henri Bergson (1859-1941), najslávnejší francúzsky filozof začiatku XX. storočia, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1928). Jeho prednášky na Collége de France boli spoločenskou udalosťou a jeho myšlienky inšpirovali celú generáciu filozofov a spisovateľov pred prvou svetovou vojnou, neskôr predovšetkým existencialistických filozofov vrátane Sartra. Po Bergsonovej smrti začala jeho sláva a vplyv na filozofiu…

  • Michal Havran ml. Besnota

    Výber z výbušných textov a esejí publikovaných v denníku SME. O ľudáctve, bratislavskej kaviarni a malosti strednej Európy.

  • Dominika Würll Bezmocná

    Klasický, skutočne-neskutočný príbeh mladej Lenky. Býva s mamou a babkou. Je v poslednom ročníku na strednej škole. Po skončení chce odísť pracovať do zahraničia za lepším životom. Na lásku veľmi neverí a ani ju nevyhľadáva... Kým nestretne Riša. Ten jej zmení život a obráti priority. Naučí ju ľúbiť a ona mu to vracia tým, že stojí pri ňom, keď jeho mama umiera. Dostáva sa do sveta dospelých, ktorý sa jej vôbec…

  • Peter Jašek Biľak

    Vasil Biľak (1917-2014). Životný príbeh vyučeného krajčíra, kariérneho komunistického straníka a verného súdruha, ktorý počas svojho 50-ročného pôsobenia v radoch komunistickej strany zažil a spoluvytváral všetky jej politické vzostupy a dramatické prehry – ilegálne pôsobil v rokoch druhej svetovej vojny, zúčastnil sa v bojoch počas SNP, po vojne pomáhal budovať stranícky aparát a cestu k moci, zažil krvavé obdobie…

  • Juraj Hradský Bitka pri Lamači

    Po víťazstve pruskej armády v bitke pri Hradci Králové, 3. júla 1866, sa rakúske vojská presúvali k Prešporku, kde mali zabrániť v postupe na Viedeň. Bitka pri Lamači ukončila Prusko-Rakúsku vojnu na poludnie 22. júla 1866...

  • Peter Krištúfek Blíženci a protinožci

    Román o vzťahoch a sexualite, o stretávaní a prelínaní svetov mužov a žien, ale aj o spomínaní a vášni, o autentickosti a predávaní sa. Príbeh sa odohráva koncom deväťdesiatych rokov. Adrián, spisovateľ, autor náročných textov, píše knihy, články a fejtóny pre iných. Jedného dňa ho vyhľadá prostitútka, ktorá chce napísať knihu o svojom pohnutom živote. Vzniká vášnivý vzťah, ktorý v konečnom dôsledku rozvráti…

  • Tomáš Berka Blumentálske blues

    Detstvo v okolí Avionu a priestor medzi Firšnálom, Fišbekom, Kollárkom a Račkom tvoria kulisu k rozprávaniu o živote generácie zlatých šesťdesiatych rokov – bigbiťákov, umelcov, flákačov na korze, bohémov. Detí usporiadanej prvorepublikovej generácie, keď sa ešte doma hovorilo po česky, nemecky, maďarsky či po bulharsky... keď vyrastali v záhradách a dvoroch domových blokov, keď blumentálska veža bola najvyššou…

  • Ľudmila Kumecká Bolesť v srdci

    Pútavý príbeh hlavnej hrdinky Moniky odkrýva postupne množstvo krutých rán, ktoré jej prinesie život. Dokáže sa vymaniť z područia agresívneho manžela, vyrovnať sa s postihnutím syna Paťka, zvládnuť odlúčenie od dcéry Katky? Osud jej dopraje opäť objaviť lásku. Je šťastná. Prežíva krásne obdobie. Nie však nadlho. Život jej uštedrí ďalšiu krutú ranu. Najťažšiu v jej živote. V nešťastnom okamihu sa jej zrúti svet.…

  • Slavo Kalný Bombardovanie Apolky

    Spojenecké lietadlá bombardovali rafinériu Apollo v Bratislave 16. júna 1944. Zahynulo 74 zamestnancov, ďalší mŕtvi a nezvestní boli v blízkom okolí. Strategický nálet spojencov bol však úspešný aj vďaka priemyselnej špiónke, osemnásťročnej Beatrix Pospíšilovej, prezývanej Trixi. To ona fotografovala objekty závodu, tajné výkazy o výrobe a informovala spojencov o cestách ropných tankerov na Dunaji. Príbeh špiónky…

  • Ivana Gibová Bordeline

    Kniha o hraničnej poruche a bezhraničných pokusoch o nápravu. O lámaní ľadov, stereotypov, chleba. Predstavte si hlavu ako byt, v ktorom sú dve izby. V jednej býva ona, v druhej on, v oboch je bordel. Izby oddeľuje len tenká bordová čiara. Hranica. Kúsok nitky. Bordeline. Ak hranícu prekročíte, prenesiete špinu z jednej izby do druhej. Ale môžete sa aj odsťahovať. Alebo upratať...

  • Ivana Havranová Bosorka

    V chudobnom kroji zišla žiť z lazov do mesta, medzi mešťanov. Ana, žena pastiera Jana. A priniesla si so sebou všetky schopnosti a vedomosti. Z dvora vyháňala zlé sily, ovládala démonov, uriekla ľudí so srdcom ako skala, liečila... Nik v meste nedokázal vyhnať z tela chorobu pilulkami tak, ako Ana bylinami. Pretože bylinám a ich sile vládla od detstva. Báli sa jej bosorovania, potrebovali ju však v chorobách.…

  • Dana Hlavatá Bosou nohou

    V živote sa stávajú veci, ktoré sa pre mnohých môžu zdať až neuveriteľné a zaručene vymyslené. Šesť príbehov podľa skutočnosti odráža, ako sa môže s kýmkoľvek z nás osud nečakane zahrať. Zvrátiť celý náš život, donútiť prehodnotiť to, čo je pre nás dôležité a čo pominuteľné. Príbehy sú plné lásky, nenávisti, rozčarovania, pochopenia, radosti, aj smútku a... každý z nich má prekvapivé rozuzlenie. Tak ako by si to…

  • Gustáv Murín Boss všetkých bossov - Mikuláš Černák

    Príbeh muža, ktorý robil všetko inak, a predsa skončil predvídateľne. Výnimočná postava zločinu na Slovensku, najobávanejší mafián svojej doby, na ktorom sa názorne ukazovali vzostupy a pády politickej scény Slovenska, bieda i výhry justície a radikálne zmeny spoločenského pozadia zločinu. Černák je v histórii slovenského zločinu výnimočný. Jeho postava vysoko vytŕča nad ostatnými počtom vrážd s ním spájaných,…

  • Slavo Kalný Božie muky

    Unikátne reportážne sondy do povojnovej histórie Slovenska cez osudy aktérov a svedkov udalostí, s ktorými sa autor zoznámil na svojich cestách do pohraničia východného Slovenska. Retroreportáže sú doplnené o nové fakty a súvislosti objavené v archívoch aj o výpovede účastníkov týchto udalostí. Autorovi sa podarilo vytvoriť sugestívnu literárnu fresku našej povojnovej histórie s mnohými aktuálnymi presahmi do…

  • Jü Chua Bratia I.

    Súčasný čínsky román o osudoch dvoch chlapcov v čase tzv. kultúrnej revolúcie v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. Chlapci prežívajú búrlivé detstvo v zapadnutej čínskej dedinke na pozadí politických udalostí, ktoré zničili milióny životov. Román, ktorý v súčasnej čínskej literatúre nemá obdoby, sa stal bestsellerom, ale je kritizovaný komunistickou propagandou. Vynikajúca reflexia čínskej spoločnosti v uplynulých…

  • Jü Chua Bratia II.

    Čína sa prudko rozvíja. Všetci chcú zbohatnúť za každú cenu tými najabsurdnejšími spôsobmi. Aj nevlastní bratia Holohlavý Li a Železný Sung. Li obchoduje s odpadkami, Sung predáva masť na zväčšenie pŕs pre ženy. Čierna komédia plná vtipu a groteskných situácií. Jü Chua je v súčasnosti najlepší čínsky rozprávač a Bratia sú jeho posledným dielom. Dvaja bratia – dva životy. Li je prefíkaný obchodník. Zarába milióny.…

  • Dušan Kováč Bratislava 1939 - 1945

    V rokoch 1939 - 1945 bola Bratislava hlavným mestom Slovenského štátu. V dvanástich kapitolách sú opísané kľúčové udalosti zo života Bratislavy: moderná výstavba hlavného mesta, most do Ríše, blahobyt uprostred vojnovej Európy, slávnosti a politické návštevy, kultúrne podujatia a športové zápolenia, veľtrhy, kaviarne a viechy, ale aj zánik židovskej Bratislavy a bombardovanie mesta. Autorovi sa podarilo vytvoriť…

  • Dušan Kováč Bratislava 1939 - 45

    V rokoch 1939 - 1945 bola Bratislava hlavným mestom Slovenského štátu. V dvanástich kapitolách sú opísané kľúčové udalosti zo života Bratislavy: moderná výstavba hlavného mesta, most do Ríše, blahobyt uprostred vojnovej Európy, slávnosti a politické návštevy, kultúrne podujatia a športové zápolenia, veľtrhy, kaviarne a viechy, ale aj zánik židovskej Bratislavy a bombardovanie mesta. Autorovi sa podarilo vytvoriť…

  • Daniel Luther Bratislava Česko-Slovenská

    Slovensky zmýšľajúci obyvatelia starého Prešporka nežili za monarchie v ľahkých pomeroch. Uhorský režim bol vo vojnových rokoch k národným idealistom ešte prísnejší. Ale ani Nemci a Maďari to nemali jednoduché, keď sa monarchia rúcala a československí...

  • Mikuláš Gažo, Štefan Holčík, Otto Zinser Bratislava pred sto rokmi a dnes

    Vďaka starým pohľadniciam sa môžeme obzrieť o sto rokov dozadu a objavovať scenérie, ktoré dôverne poznali niekdajší obyvatelia mesta, z ktorých mnohé už dnes neexistujú a porovnať ich so súčasným stavom. V knihe nájdeme všetko čím mesto žilo pred sto rokmi, o čom sa písalo v dennej tlači v roku 1900. Voľakedajšie hlavné mesto monarchie malo svoje senzácie, spoločenské udalosti, módu, športové zápolenia i…

  • Bratislava – Pozsony – Pressburg 1907

    „Z hľadiska pozdvihnutia cudzineckého ruchu v našom meste sa už dlho pokladá za želateľné a potrebné vydať šikovnú a cenovo dostupnú publikáciu, zodpovedajúcu potrebám cestujúcich, ktorá priblíži Prešporok a jeho prekrásne okolie slovom aj obrazom...“ Toto sú úvodné slová z praktického sprievodcu secesnou Bratislavou z roku 1907, v čase, keď do Viedne a Budapešti jazdilo denne desaťkrát viac vlakov ako do Žiliny,…